Rizikový kapitál

15.05.2020

Venture capital

Venture capital se do češtiny často překládá jako rizikový kapitál. Jedná se o finanční podporu, kterou investor poskytuje podniku s výhledem na dobrý růst a zhodnocení prostředků, které do něj investor vložil a tím navýšil jeho základní jmění. Velmi důležitý při tom je jeden ze základních rysů venture kapitálu, tedy synergický efekt. Zatímco typicky mladý a dravý podnik má nápad, ale málo financí, investor poskytne kapitál a něco navíc. Jedná se totiž o dlouhodobý vztah, kdy se investor snaží všemožně podporovat rozvoj firmy. Zkušenosti z oboru, důležité kontakty, vztahy s dalšími podniky nebo pomoc s řízením firmy a další podpora jsou často významnější než samotný finanční kapitál. Právě spojení venture kapitálového investora s podnikem na každodenní bázi a zejména při příjímání strategických rozhodnutí je také to, co v důsledku vede k pozitivnímu rozvoji firmy a jejímu zhodnocení. Tento krok také přináší vysoké zhodnocení investice, adekvátní vysokému riziku. I přes veškerou snahu se totiž může stát, že se zainventované firmě nebude dařit tak dobře, a to pak vede naopak k vysokým ztrátám. I proto je důležité pečlivě vybírat, kam venture investor své prostředky a energii vloží.


Tip: Dluhopisový fond   Private Equity fond   


Investor jako spoluvlastník

Z uvedených důvodů vyplývá i základní odlišnost venture kapitálu. Jde o to, že investor se účastní přímého vstupu do základního jmění firmy, a stává se tak obvykle menšinovým podílníkem. Časté je i to, že jako takový má právo veta při klíčových rozhodnutích firmy. Může zatáhnout za nouzovou brzdu, když má obavu, že se firma vydává nevhodným směrem. Jako její podílník totiž na investici vydělá jen v případě, že firma bude růst. Podílí se ale i na podnikatelském riziku − pokud tvůrce podnikatelského záměru zkrachuje, o svou investici z části, nebo dokonce zcela přijde i venture investor. Venture investor je prakticky menšinovým spoluvlastníkem, od majoritního vlastníka se liší tím, že se obvykle snaží spolurozhodovat pouze o klíčových záležitostech podniku a běžný provoz firmy ponechá jejímu vedení.


Tip:  Dluhopisy   Private Equity    Dluhopisový fond


Rozdíly oproti jiným typům financování

Oproti bankám se venture investor? Nerozhoduje o své investici na základě záruk, které garantují návratnost vložených prostředků. Místo toho se rozhoduje podle atraktivnosti podnikatelského záměru. V úvahu dává také domnělou schopnost jeho tvůrců svůj záměr úspěšně uskutečnit. Bankovní úvěry, podobně jako emise obligací, nevedou k účasti investora na rozhodovacích procesech firmy. Na rozdíl od emisí akcií má pak venture investor? Širší možnosti. Vydat akcie na veřejném trhu je totiž možné jen pro úzký okruh podnikatelských záměrů. Typicky se jedná o firmy s dlouholetou tradicí a pověstí. Při nové emisi se také nepředpokládá změna rozhodovacích pravomocí vlastníků. Venture kapitál nabízí možnosti velkého zhodnocení i rizika. Pokud je investor zkušený a dokáže svou investici rozvíjet prostřednictvím svých schopností, může tak výrazně přispět ke zhodnocení svých prostředků. Tím pomůže sobě i podnikateli.Mohlo by vás také zajímat

Vláda prodloužila výplatu příspěvků z programu Antivirus

27.10.2020

Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus...

BP vykázala zisk a překonala očekávání

27.10.2020

Britská ropná společnost BP vykázala za třetí čtvrtletí díky lepším cenám ropy zisk...

Ant Group: Největší IPO v historii

26.10.2020

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce...

BHS
Získejte náskok ve světě investic
Děkujeme za Váš zájem. Zajímavé novinky ze světa investic Vám dorazí na email.
Do té doby můžete informace získávat třeba sledováním našeho magazínu.

Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

Ozvěte se
+420 255 710 710 +420 255 710 710