investice.cz

Vaše investiční příležitosti

DPH u investičního zlata

01.01.2020

Investice do zlata je hluboko zakořeněná ve sféře investování a samozřejmě jsou základy ukotveny v českém Zákoně o DPH. Dodání zlata České národní bance a jeho příjem jako vklad, nejen tyto činnosti týkající se zlata jsou v paragrafu 54 již definovány jako „finanční činnosti“. Pojďme se tedy ve zkratce podívat jaká je v českém prostředí na sklonku roku 2019 situace s daněním zlatých slitků, cihel a mincí. 


Paragraf 92 je nejrozšířenější částí zákona o DPH týkající se přímo investičního zlata. Aby bylo zlato považováno za „investiční zlato připouštěné na světové trhy zlata“, musí dle zákona splňovat následující podmínky:


Pokud je zlato ve tvaru tradičních slitků v podobě cihly, nebo destičky, musí být s:
  • vlastním číslem,
  • ryzostí nejméně 995 tisícin,
  • adekvátní hmotností, jež je na daných trzích připouštěna 
  • označení výrobce, ryzosti a hmotnosti. 


Pokud je zlato v podobě zlatých mincí:

  • musí mít ryzost nejméně 900 tisícin, 
  • být vyraženy po roce 1800,
  • mít platební historii, tzn. byly v zemi svého původu zákonným platidlem,
  • jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80%. 


Investiční zlato, které splňuje dle zákona předepsané podmínky, nepodléhá dani z přidané hodnoty. Investice do zlatých slitků i mincí spadá pod zvláštní režim dle §92 zákona o DPH


Pro koho je investice výhodná?

Zvláštní neboli diferenční zdanění je obzvlášť výhodné pro neplátce DPH. Do této kategorie tedy spadá každý běžný zákazník, který nekupuje zlato v rámci podnikání. Takovému subjektu je umožněno nakupovat za nižší cenu než v případě klasického režimu. 


Plátcům daně (právnické osoby, živnostníci) zvláštní režim neumožňuje nakupovat bez DPH, tudíž si nemohou následně odečíst daň ani v případě jeho pořízení z jiného členského státu EU nebo dovozu. Takoví plátci DPH často nakupují v klasickém režimu daně. Předmětem nákupu jsou nejčastěji slitky a cihly, protože si u tohoto zboží mohou daň odečíst nebo nakupovat i bez daně (příkladem je přenesená daňová povinnost). 

Pouze plátce DPH, který investiční zlato vyrábí nebo přeměňuje zlato na investiční zlato, má nárok na odpočet daně ze zboží i služeb, které souvisejí s výrobou investičního zlata. Tento subjekt se může také rozhodnout uplatnit daň na výstupu při dodání vyrobeného zlata jinému plátci.


Chci zlato prodat, co teď?

V případě, když chce plátce DPH zlato prodat, subjekt nabízí zlato za cenu včetně DPH. Pokud bude nakupovat plátce daně, DPH si může odečíst, a tak nedojde k propadnutí daně. V případě, že nakupuje neplátce DPH, daň si odečíst nemůže, ale nemusí to nutně znamenat navýšení ceny oproti běžné tržní ceně zlata, zlatých slitků nebo cihel. 


Pozn: Nejedná se o poskytování investičních služeb, protože fyzické zlato není investičním nástrojem ve smyslu § 3 zákona o podnikání na kapitálovém trhu, a proto tato činnost obchodníka s cennými papíry nepodléhá dohledu ČNB.


Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!

Investujte do zlata právě nyní!

Nechte nám na sebe pár údajů, ozveme se!


Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.


Mohlo by vás také zajímat

Komerční bance vzrostl v prvním pololetí zisk o 17,4 procenta

04.08.2021

Čistý zisk Komerční banky vzrostl v prvním pololetí meziročně o 17,4 procenta na 5,258 miliardy korun...

Toyota v pololetí zůstala největší automobilkou podle počtu prodaných aut

02.08.2021

Japonský výrobce aut Toyota Motor zůstal v prvním pololetí letošního roku největší automobilkou...

Sklárna Moser znovu spustila druhou pec, kterou dočasně vyřadila pandemie

02.08.2021

Sklárna Moser dnes spustila provoz druhé tavící pece. Světoznámá sklárna ji odstavila v...

top