investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Dow Jones se poprvé v historii dotkl hranice 40 000 bodů

17.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Reddit podepsal smlouvu s OpenAI

17.05.2024
AIakcietechnologie

Ranní zpravodaj: Všechny tři hlavní americké indexy uzavřely na rekordních hodnotách

16.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

ČEZ investuje do roku 2030 v Ústeckém kraji 100 miliard Kč

16.05.2024
investiceČEZčesko

Ranní zpravodaj: Americké akcie si v úterý připsaly zisky napříč všemi sektory

24.04.2024

Tržní události předchozího dne

Americké akcie si v úterý připsaly zisky napříč všemi sektory s tím jak se investoři připravovali na vlnu hospodářských výsledků technologických gigantů. V čele obchodního dne stál technologický index Nasdaq Composite, který vzrostl přibližně o 1,6 %. Referenční index S&P 500 vzrostl přibližně o 1,2 %. Průmyslový index Dow Jones vzrostl zhruba o 0,7 %.

Společnost Tesla vzrostla po skončení obchodování až o 8 % poté, co aktualizovala svou budoucí nabídku vozidel a zařadila do ní cenově dostupnější modely. Aktualizace přišla v době, kdy gigant v oblasti elektromobilů nesplnil očekávání ohledně zisku. Hrubá marže překonala odhady ve výši 16,5 % a ve čtvrtletí dosáhla 17,4 %. Zisky společnosti Tesla budou pravděpodobně katalyzátorem pro index S&P 500, vzhledem k váze této akcie v indexu. Akcie byly silně zasaženy mimo jiné po neuspokojivém výhledu dodávek a zrušení plánů na dlouho očekávaný model s cenou pod 30 000 USD. Tesla jako první z velké sedmičky reportovala výsledky a připravila tak půdu pro velmi očekávané výsledky společností Meta, Microsoft  a Alphabet, které budou zveřejněny později v průběhu týdne, ačkoli někteří mají podezření, že dynamika těchto gigantů slábne.

Nové údaje zveřejněné v úterý naznačují, že americká ekonomika možná zpomaluje. Bleskový kompozitní index PMI společnosti S&P Global v USA, který zachycuje aktivitu ve službách i ve zpracovatelském průmyslu, dosáhl v dubnu hodnoty 50,9, což je nejnižší hodnota za poslední čtyři měsíce. Dubnový údaj byl nižší než březnových 52,1 bodu a pod očekáváním ekonomů, kteří uváděli hodnotu 52 bodů. Souhrnný údaj nad 50 indikuje, že ekonomika v dubnu stále rostla. Pokles oproti předchozím měsícům však ukazuje na malé zakolísání ekonomické aktivity na začátku druhého čtvrtletí. Vypadá to tak na dobrý začátek roku a teď by se mohla vytrácet dynamika dosavadního ekonomického růstu. Dubnová zpráva také poprvé po šesti měsících ukázala pokles nových zakázek a firmy poprvé po téměř čtyřech letech snížily zaměstnanost. Tato dynamika pravděpodobně souvisí s horším očekáváním snížení úrokových sazeb v letošním roce, kdy v lednu byla podnikatelská důvěra na vzestupu a trhy počítaly s šesti sníženími úrokových sazeb. Od té doby se očekávání posunula a konsenzus nyní podle údajů agentury Bloomberg očekává v roce 2024 spíše dvě snížení úrokových sazeb. To způsobilo prudký nárůst výnosů státních dluhopisů, což zpřísňuje finanční podmínky a může negativně ovlivnit sentiment.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Zisky společnosti Tesla budou pravděpodobně katalyzátorem pro index S&P 500, vzhledem k váze této akcie v indexu.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top