Trhy lámou rekordy, spekulace a retailová euforie dominují
Americké akciové trhy v roce 2025 pokračují v růstu na nová historická maxima, a to i přes přetrvávající regulatorní nejistotu. Největšími tahouny nejsou jen giganti jako Nvidia a Meta, ale také spekulativní tituly. Mezi nimi vyniká například Palantir nebo Super Micro Computer, nejvíce shortovaná akcie v indexu S&P 500.

Vzestup táhne vlna zájmu drobných investorů, kteří čím dál více sázejí na vysoce volatilní tituly,často bez ohledu na jejich fundamenty. Liz Ann Sonders ze Schwabu mluví o návratu tzv. retailových favoritů, tedy neziskových technologických firem či penny stocks. Podle Goldman Sachs překonaly ve druhém čtvrtletí výkonnost S&P 500 segmenty jako kryptoměny, růstové momentum akcie nebo ztrátové technologické firmy. Nově zalistované společnosti, např. Circle a CoreWeave přidaly stovky procent a velice se daří i v oblasti kvantových technologií. Podle Stevea Sosnicka z Interactive Brokers hraje hlavní roli FOMO a momentum strategie, které dočasně odsouvají fundamenty stranou. Upozorňuje ale, že realita může trh tvrdě zasáhnout, byť třeba až za měsíce nebo roky.
Trhy sází na budoucnost: Vše vsazeno na masivní pokles sazeb v roce 2026
Překvapivým novým příběhem na trzích je téměř slepá víra investorů v prudké uvolnění měnové politiky v roce 2026. Morgan Stanley nedávno zveřejnila odhad, že v daném roce může dojít až ke sedmi snížením sazeb. Tato predikce se začíná odrážet i v současném chování trhu, investoři nakupují, jako by byly nižší sazby téměř jisté, i když nás v roce 2025 čeká ještě pět měsíců plných rizik: od výsledkové sezóny přes vyjednávání o clech až po fiskální nejistotu. Liz Ann Sonders s tímto ale nesouhlasí a argumentuje, že trhy možná rostly právě proto, že Fed zatím nesnížil sazby, což značí silnější ekonomické prostředí. V momentě, kdy Fed přistoupí ke snížení sazeb, může to být předznamenáním ekonomických obtíží. Červnová data z trhu práce tomu dávají za pravdu: bylo přidáno 147 tisíc nových míst, nezaměstnanost klesla na 4,1 %, což zcela vymazalo šance na červencové snížení sazeb. I zářijové snižování sazeb je nyní méně pravděpodobné než dříve. Přesto nálada zůstává extrémně optimistická, mnohé sentimentové indikátory ukazují, že trhy jsou ve stavu "euforie". Pokud se tedy nepříznivě změní makroekonomická realita může přijít prudké vystřízlivění.
Tarifový deadline: 9. července rozhodne o dalším vývoji globálního obchodu
V centru pozornosti investorů je nyní blížící se deadline 9. července, kdy skončí 90denní pauza v Trumpově režimu "recipročních" cel. Trumpova administrativa už začala rozesílat dopisy desítkám zemí s oznámením, jaké sazby na ně budou od 1. srpna uvaleny v rozmezí od 10 až po 70 %. V současnosti existují pouze tři potvrzené dohody: s Čínou, Vietnamem a Velkou Británií. Ostatní obchodní partneři jako Japonsko, Kanada, EU nebo Jižní Korea buď vyjednávají na poslední chvíli, nebo žádají o prodloužení lhůty. Trump ale varuje, že kompromisy končí a země bez dohody pocítí tvrdé dopady. Vietnam přistoupil na 20% cla, což vysílá jasný signál i ostatním. EU čelí hrozbě až 50% cel, a jednání s USA zatím nevypadají optimisticky. Kanada už zrušila digitální daň a snaží se tak odvrátit tvrdá opatření Trumpa. Tlak roste i na Thajsko, Indonésii nebo Japonsko. Navíc Washington chystá nové restrikce na export AI čipů do Malajsie a Thajska kvůli obavám z reexportu do Číny. Celní sazby na dovoz do USA zatím podle přepravní společnosti Maersk klesly na průměrných 21 %, ale hrozba nové vlny cel visí ve vzduchu. Vše nasvědčuje tomu, že 9. červenec může být pro globální obchodní řetězce zásadním milníkem.