Alarmující tempo zaostávání Evropy
Evropa je výrazně zatížena byrokratickým procesem, který jí svazuje ruce a nedovolí držet krok s Čínou či USA. Pokud má být smysluplnost EU zachována, radikální přeměna je nezbytně nutná a to již teď.
Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.
Evropa je výrazně zatížena byrokratickým procesem, který jí svazuje ruce a nedovolí držet krok s Čínou či USA. Pokud má být smysluplnost EU zachována, radikální přeměna je nezbytně nutná a to již teď.
Referenční index S&P 500 vzrostl o více než 1 %, zatímco technologický Nasdaq Composite vedl růst o téměř 2,2 %. Mezitím index Dow Jones Industrial Average vyskočil o přibližně 0,2 %,. V čele technologické rallye stála společnost Nvidia.
A to o více než polovinu po odporu ze strany sektoru a politiků. Michael Barr, vrchní regulátor Fedu v úterý oznámil revidovaný plán, který by největším věřitelům uložil zvýšení kapitálových požadavků o 9 %, což je méně než 19 % navrhovaných loni v létě.
Americké akcie se v pondělí odrazily ode dna po nejhorším týdnu indexu S&P 500 od začátku roku 2023, když se do centra pozornosti investorů opět dostala inflace, která by mohla ovlivnit rozsah snižování úrokových sazeb. Index S&P 500 vzrostl o téměř 1,2 % a vrátil se tak z výrazné týdenní ztráty.
Investoři vstřebávali další slabší než očekávané údaje z trhu práce. Trh se v poslední době zmítá mezi protichůdnými impulsy, protože zveřejněné údaje vykreslují nepříznivý obraz ekonomiky. Nedávné slabší údaje svědčí pro hlubší snížení sazeb. Mohly by však být také znamením, že USA jsou na pokraji recese a „měkké přistání“ již není ve hře.
Index S&P 500 klesl přibližně o 0,2 %, zatímco technologický Nasdaq Composite klesl o 0,3 %. Dow Jones Industrial Average mezitím uzavřel o 0,1 % výše. Výnos dvouletých státních dluhopisů klesl o téměř 12 bazických bodů na přibližně 3,76 %, což je nejnižší úroveň od roku 2024.
V úterý odstartoval historicky nejtěžší měsíc na trzích, přičemž v čele poklesu akcií technologických společností byla Nvidia a výrobci čipů. Index DJI se propadl o 1,5 %, tedy o více než 600 bodů. Index S&P 500 klesl o 2,1 %, zatímco technologický Nasdaq Composite se stáhl o 3,3 %.
Akciové tituly jsou nyní draze oceněné, což odráží příznivý současný makroekonomický vývoj. Jak dlouho ale toto období vydrží?
Za celý měsíc přidal index S&P 500 téměř 2,3 %, zatímco index Dow Jones Industrial Average přidal téměř 1,8 % a nachází se na historickém maximu. Mezitím index Nasdaq Composite přidal více než 0,6 %.
Index S&P 500 klesl o zhruba 0,9 %, zatímco technologický Nasdaq Composite se propadl o téměř 1,7 % v čele s poklesem akcií giganta v oblasti čipů s umělou inteligencí Nvidia. Průmyslový index Dow Jones klesl o 0,5 % poté, co všechny tři indexy ve středu uzavřely v zelených číslech.
Americké akcie ve středu vzrostly poté, co přerušily svou nejdelší letošní vítěznou sérii. Index S&P 500 vzrostl přibližně o 0,4 %, zatímco technologický Nasdaq Composite vyskočil o téměř 0,6 %. Průmyslový index Dow Jones se zvýšil o přibližně 0,1 %.
Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?
Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.
Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.