Investoři jsou opatrní uprostřed nových Trumpových hrozeb
Americké akcie v úterý stagnovaly, zatímco investoři zvažovali dopad opětovných obchodních výhrůžek prezidenta Trumpa. Trump prodloužil lhůtu pro zavedení tzv. „Liberation Day“ tarifů z 9. července na 1. srpna, čímž poskytl obchodním partnerům tři týdny na vyjednávání.

Zároveň ale ujistil, že další prodloužení už nebude. Trumpův nový postoj zahrnuje například 50% clo na dovoz mědi, čímž vyvolal růst futures o více než 9 %. Dále navrhl plán na zavedení až 200% tarifů na dovoz farmaceutických výrobků, čímž ochladil růst akcií v sektoru zdravotnictví zpočátku dne. Prezident uvedl, že společnosti dostanou roční až rok a půl dlouhé období na přesun výroby do USA, jinak je zasáhnou vysoká cla. Akcie farmaceutických gigantů v úterý sice zůstaly v zelených číslech, ale zisky silně osekaly. Prezident také oznámil blížící se tarifní program na čipy a další průmyslové segmenty. Současně podepsal exekutivní nařízení, které zavádí přísnější dohled nad daňovými úlevami pro obnovitelné zdroje, čímž stáhl solární tituly jako First Solar, SolarEdge nebo Sunrun o 5–10 %.
Nálada na Wall Street: optimismus navzdory rizikům, velké technologické firmy dál táhnou trh
Navzdory zvýšené nejistotě z obchodních hrozeb přistoupily banky jako Goldman Sachs či Bank of America ke zvýšení cílových hodnot pro index S&P 500. Goldman odhaduje koncoročně hodnotu až 6 600 bodů, což reflektuje očekávané snížení sazeb Fedu a sílu velkých firem jako Apple, Alphabet či Microsoft. Podobně i Bank of America zvýšila svůj výhled na 6 300 bodů. Akcie Uberu po dosažení nového maxima v pondělí v úterý mírně korigovaly. Firma letos roste o více než 60 %, a to i díky rozšíření spolupráce s Waymo v oblasti autonomní přepravy. Akcie Tesly po nedávném propadu mírně rostly, ale zůstávají pod klíčovými klouzavými průměry. Technická analýza varuje před možným pokračováním poklesu. Ztrátu naopak zaznamenal Apple, kterému odešel klíčový šéf AI týmu Ruoming Pang, přestoupil k Metě.