Nová celní oznámení rozkolísaly trhy
Americké akciové indexy v pondělí oslabily, Dow Jones ztratil necelé 1 %, S&P 500 klesl o 0,8 % a technologický Nasdaq taktéž odepsal téměř 1 %. Nasdaq byl tažen dolů zejména akciemi Tesly, které ztratily téměř 7 % kvůli oznámení Elona Muska o založení vlastní politické strany.

Propad šišího trhu odstartovalo zveřejnění tzv. "tarifních dopisů" prezidenta Trumpa, v nichž oznamuje 25% cla na dovoz z Japonska a Jižní Koreje od 1. srpna. Dále avizoval tarify mezi 25–40 % na další země jako je Jihoafrická republika a Malajsie. Tato opatření přicházejí před vypršením tzv. "pauzy na cla" 9. července a signalizují zintenzivnění obchodních napětí, především s BRICS. Trump také pohrozil dalším 10% clem na země podporující údajné "anti-americké" politiky BRICS.
Muskův politický debut
Elon Musk oznámil vznik nové politické strany "America Party", čímž znovu vstoupil do konfliktu s Trumpem. Trumpův rozpočtový balíček totiž neřeší vládní zadlužení a ruší daňové úlevy na elektromobily ve výši 7 500 dolarů, které skončí k 30. září. Navíc končí i systém pokut za nedodržení emisních norem, což odstraňuje potřebu konkurence kupovat emisní kredity od Tesly. Ty přitom v roce 2024 tvořily 2,8 miliardy dolarů z jejího zisku. Ztráta daňových a emisních výhod může citelně zasáhnout ziskovost společnosti.
OPEC+ zvyšuje těžbu, ropa míří pod 60 dolarů
OPEC+ oznámil čtvrté po sobě jdoucí zvýšení těžby, od srpna tak zvýší výrobu o 548 000 barelů denně. Tento krok je součástí strategie obnovy tržního podílu a signalizuje další liberalizaci ropného trhu. Analytici Goldman Sachs i BNP Paribas očekávají, že cena Brentu do konce roku klesne na 55–59 dolarů za barel. Aktuálně se Brent obchoduje kolem 69 dolarů, WTI zhruba za 68 dolarů. Ropa zároveň reaguje i na pokles válečného rizika po uzavření příměří mezi Izraelem a Íránem. Přestože poptávka zůstává silná (zejména z Číny), růst nabídky převažuje a může vést k dalším poklesům cen. Zároveň se očekává, že OPEC+ bude v září pokračovat v navyšování produkce.