Tesla překvapila výrobou, Apple i Robinhood rostou, Microsoft propouští

Akcie Tesly stouply téměř o 5 %, přestože firma dodala méně vozidel, než se čekalo, ale překvapila vyšší výrobou. Apple posílil o 2 % po zvýšení doporučení od Jefferies díky rostoucím prodejům iPhonů v Číně. Akcie Robinhood dočasně překonaly hranici 100 USD, díky expanzi v Evropě a zavedením tokenizovaných akcií.

Tesla překvapila výrobou, Apple i Robinhood rostou, Microsoft propouští
Timur Barotov
Timur Barotov

Mezitím Microsoft oznámil propuštění až 4 % zaměstnanců (tj zhruba 9 000 lidí), aby zjednodušil organizační strukturu a posílil zaměření na AI. 

Americké akcie ve středu mírně rostly, investoři pozitivně reagovali na oznámení prezidenta Trumpa o nové obchodní dohodě s Vietnamem, která podpořila optimismus ohledně dalších dohod před blížícím se termínem 9. července pro zavedení celních opatření. Nasdaq přidal 0,9 %, S&P 500 se přiblížil novému maximu a vyrostl tak o 0,5 %. Investoři zároveň bedlivě sledují vývoj na trhu práce. Data z ADP ukázala, že soukromý sektor v červnu přišel o 33 000 pracovních míst, je to první záporná hodnota za více než dva roky. To zvýšilo šance, že Fed brzy přistoupí ke snížení sazeb, ačkoli většina investorů zatím nečeká změnu už v červenci. Naopak zářijové zasedání je v hledáčku mnoha analytiků jako pravděpodobný termín první úpravy sazeb směrem dolů.

Nástrahy Trumpovy politiky: negativní dopady na zdravotnictví, trh s pivem a asijské akcie

Po schválení Trumpova rozsáhlého daňového a rozpočtového zákona klesly akcie pojišťoven. UnitedHealth, CVS, Cigna i Centene oslabily v reakci na škrty v Medicaid a dalších programech. Centene navíc stáhla výhled na rok 2025, což vedlo k propadu jejích akcií o více než 40 %. Trumpova imigrační opatření se dotkla i prodeje piva značky Modelo, jehož konzumace klesla a byla populární právě mezi Hispánci. V Asii vyvolávají nové hrozby tarifů nejistotu, japonský Nikkei 225 ztratil až 0,7 % a korejský Kospi propadl až o 1,2 %. Investoři se obávají návratu celních sazeb po 9. červenci. Navzdory těmto obavám si americký akciový trh v první polovině roku vedl dobře – S&P 500 je na rekordu a pět sektorů zaznamenalo více než 8% růst, přesto byla volatilita vysoká a mnozí investoři jsou stále opatrní. Z technického pohledu začínají být hlavní americké indexy přehřáté a pravděpodobnost poklesů se zvyšuje v následujících týdnech, ačkoli samotný střednědobý trend zůstává býčí. 

Timur Barotov
Timur Barotov
analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama