Tesla překvapila výrobou, Apple i Robinhood rostou, Microsoft propouští
Akcie Tesly stouply téměř o 5 %, přestože firma dodala méně vozidel, než se čekalo, ale překvapila vyšší výrobou. Apple posílil o 2 % po zvýšení doporučení od Jefferies díky rostoucím prodejům iPhonů v Číně. Akcie Robinhood dočasně překonaly hranici 100 USD, díky expanzi v Evropě a zavedením tokenizovaných akcií.

Mezitím Microsoft oznámil propuštění až 4 % zaměstnanců (tj zhruba 9 000 lidí), aby zjednodušil organizační strukturu a posílil zaměření na AI.
Americké akcie ve středu mírně rostly, investoři pozitivně reagovali na oznámení prezidenta Trumpa o nové obchodní dohodě s Vietnamem, která podpořila optimismus ohledně dalších dohod před blížícím se termínem 9. července pro zavedení celních opatření. Nasdaq přidal 0,9 %, S&P 500 se přiblížil novému maximu a vyrostl tak o 0,5 %. Investoři zároveň bedlivě sledují vývoj na trhu práce. Data z ADP ukázala, že soukromý sektor v červnu přišel o 33 000 pracovních míst, je to první záporná hodnota za více než dva roky. To zvýšilo šance, že Fed brzy přistoupí ke snížení sazeb, ačkoli většina investorů zatím nečeká změnu už v červenci. Naopak zářijové zasedání je v hledáčku mnoha analytiků jako pravděpodobný termín první úpravy sazeb směrem dolů.
Nástrahy Trumpovy politiky: negativní dopady na zdravotnictví, trh s pivem a asijské akcie
Po schválení Trumpova rozsáhlého daňového a rozpočtového zákona klesly akcie pojišťoven. UnitedHealth, CVS, Cigna i Centene oslabily v reakci na škrty v Medicaid a dalších programech. Centene navíc stáhla výhled na rok 2025, což vedlo k propadu jejích akcií o více než 40 %. Trumpova imigrační opatření se dotkla i prodeje piva značky Modelo, jehož konzumace klesla a byla populární právě mezi Hispánci. V Asii vyvolávají nové hrozby tarifů nejistotu, japonský Nikkei 225 ztratil až 0,7 % a korejský Kospi propadl až o 1,2 %. Investoři se obávají návratu celních sazeb po 9. červenci. Navzdory těmto obavám si americký akciový trh v první polovině roku vedl dobře – S&P 500 je na rekordu a pět sektorů zaznamenalo více než 8% růst, přesto byla volatilita vysoká a mnozí investoři jsou stále opatrní. Z technického pohledu začínají být hlavní americké indexy přehřáté a pravděpodobnost poklesů se zvyšuje v následujících týdnech, ačkoli samotný střednědobý trend zůstává býčí.