investice.cz /Giordano Bruno

Vaše investiční příležitosti

Giordano Bruno na zlaté sběratelské minci

Upálit neznamená vyvrátit. Limitovaná edice mincí navržených Michalem Vitanovským připomíná revolučního myslitele a jeho odkaz.

Exkluzivita

Vzácnost sběratelské mince garantuje její omezený náklad. Existuje pouze 250 kusů na celém světě.

Z dílny umělce

Ručně navržené uznávaným umělcem Michalem Vitanovským, vyrobené švýcarskými profesionály v rafinérii PAMP.

Silný odkaz

Reliéf italského filozofa Giordana Bruna jako symbol vědeckého pokroku a boje s dogmatickým tmářstvím.

Bez DPH

Jedná se o tzv. SMART minci, která splňuje všechna zákonem daná kritéria, aby byla osvobozena od DPH.

Zlatá mince Giordana Bruna

Spolupráce s umělcem Michalem Vitanovským nás tak uchvátila, že jsme nemohli zůstat pouze u Zlaté sluneční soustavy. Inspirací pro českého medailéra se tentokrát stal příběh myslitele Giordana Bruna, jehož tvář zobrazil na dvouuncové pamětní minci. Rozhodli jsme se ji vydat jako připomínku pobytu italského filozofa a kosmologa Giordana Bruna v Praze u příležitosti 420 let od jeho upálení.

Boj za svobodu myšlenky

Středem vesmíru není Země ani Slunce. Země je jen jeden z mnoha světů v nekonečném vesmíru. Hranice v úvahách si nekladl ani Giordano Bruno, který v 16. století jako první pronesl tyto myšlenky nahlas. Svými názory tak předběhl svou dobu o celá staletí. Těmito tvrzeními však přímo napadl základní katolické dogma, od kterého církev odvozovala svou duchovní moc nad světem. Pokud by náš svět byl jen jedním z mnoha, mohlo by to znamenat, že existuje více rozumných bytostí ve vesmíru. Jak by to tedy bylo s prvním hříchem nebo Kristovým vykupitelstvím? To si církev nenechala líbit, a Giordano byl tak po velkou část svého života na útěku. Proto cestoval mezi různými evropskými šlechtici, kteří mu vždy na čas poskytli útočiště pro práci a bádání. Jedním z jeho mecenášů se stal i císař Rudolf II. Bruno tak -pobýval i v Praze. Za své vědecké názory se nakonec dostal před inkviziční soud, který ho v roce 1600 odsoudil k upálení. Jeho život i smrt se staly symbolem vědeckého pokroku. Toho, že za pravdu je třeba bojovat až do hořkého konce. A právě tyto hodnoty chceme naší zlatou mincí připomínat. Protože slovy samotného Giordana Bruna: "Upálit neznamená vyvrátit!"

Tvář myslitele tužkou umělce

Je zřejmé, že takto inspirativní osobnost si zaslouží také jedinečné ztvárnění. Proto jsme k tvorbě mince oslovili jednoho z nejlepších českých medailérů, Michala Vitanovského, autora československého Řádu T. G. Masaryka (1990), českého Řádu bílého lva (1994) a dalších pamětních mincí, medailí a insignií. Ten následně tradiční ruční metodou vytvořil sádrový návrh, podle kterého mince odlili ve švýcarské slévárně PAMP. Přední straně mince dominuje tvář Giordana Bruna. Jeho skutečná podoba je již ovšem těžko zjistitelná. Inspiraci k jejímu ztvárnění jsme nalezli až z rytiny, která vychází ze staršího nedochovaného portrétu. Zadní stranu mince dále dotváří motiv ohně a detail Pražského hradu a orloj, který představuje dobový astroláb. Tím chceme připomenout, že Giordano pobýval také v renesanční Praze. Výjimečnost mince potvrzuje i její omezený náklad. V limitované emisi vzniklo pouhých 250 kusů pro celý svět.

Chytrá mince

Jedná se o tzv. SMART minci. Na rozdíl od svých pamětních protějšků slouží investiční SMART mince především jako prostředek k uchování hodnoty a jejímu navýšení. Jako takové nesou mince vždy nominální hodnotu a jsou oficiálním platidlem určitého státu. Díky tomu jsou osvobozeny od DPH. Česká národní banka tento typ mincí nepodporuje, a proto nezbývá než najít jiný stát, jehož centrální banka SMART mince povoluje a jehož jméno zároveň přidá i na zajímavosti a atraktivitě.

Mince Giordana Bruna byla proto vydána pod hlavičkou Šalomounových ostrovů. Na přední straně mince tak můžeme vidět i podobiznu oficiální hlavy státu královny Alžběty II.

Technická specifikace

Hmotnost: 2 oz
Průměr: 50 mm
Síla: 1,66 mm
Země původu: Švýcarsko
Výrobce/Rafinérie: PAMP
Ryzost: 999,9 (24 karátů)

Pořiďte si sběratelskou minci Giordano Bruno právě teď!

Počet kusů

kus

Orientační cena*

Kontaktní údaje

* Přesná cena bude vyčíslena v den nákupu dle aktuálně platné tržní ceny zlata.

Pozn: Nejedná se o poskytování investičních služeb, protože fyzické zlato není investičním nástrojem ve smyslu § 3 zákona o podnikání na kapitálovém trhu, a proto tato činnost obchodníka s cennými papíry nepodléhá dohledu ČNB.

Využijte příležitosti

Jestli chcete nakoupit zlato nebo máte nějakou otázku, stačí zde zanechat kontakt a váš vzkaz. Jeden z našich odborníků se vám brzy ozve, vše vysvětlí a provede vás celou cestou za zlatou cihličkou.

Kontaktní údaje

Pozn: Nejedná se o poskytování investičních služeb, protože fyzické zlato není investičním nástrojem ve smyslu § 3 zákona o podnikání na kapitálovém trhu, a proto tato činnost obchodníka s cennými papíry nepodléhá dohledu ČNB.

Máme více zlatých příležitostí

Postupné ukládání

Ukládání
do zlata

Speciální edice

Multigram+25

Speciální edice

Lunární
série

Limitovaná série

Zlatá sluneční
soustava

Speciální edice

Základní kolekce
zlatého investora

Speciální edice

Zlatá
horečka

Jednorázový nákup

Investiční
zlato

Máme pro vás více investičních příležitostí

Fondy

Alternativní investice
do netradičních skupin aktivit

Akcie

Příležitost se podílet
na úspěchu firem

Asset management

Komplexní servis v oblasti
osobních financí

top