investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 ztratil přibližně 0,2 %

21.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví

21.06.2024
akviziceevropainvestice

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

TSMC postaví druhý závod na čipy v Arizoně

06.12.2022

Jde o největší investici této společnosti mimo území Tchaj-wanu a zároveň to je...

Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) zvýší svou investici v americkém státě Arizona na 40 miliard dolarů (více než 924 miliard Kč). Plánuje zde postavit druhý závod na výrobu čipů. Firma o tom dnes informovala na svém webu. Jde o největší investici této společnosti mimo území Tchaj-wanu a zároveň to je nejvyšší zahraniční přímá investice v USA, uvedl server CNBC.

Do závodu společnosti TSMC v Arizoně se dnes chystá americký prezident Joe Biden. Investici s ním podle informací médií oficiálně oznámí zakladatel TSMC Morris Chang. Doprovodí je šéfové technologických firem Apple, Micron, Nvidia a další, napsal server Asia Financial.

Očekává se, že obě továrny společnosti TSMC v Arizoně vytvoří kolem 10.000 vysoce placených pracovních míst v oblasti špičkových technologií, včetně 4500 přímých pracovních míst pro TSMC.

Polovodiče se používají v mnoha elektronických zařízeních - od počítačů a chytrých telefonů přes automobily a mikrovlnné trouby až po zdravotnické přístroje. Za pandemie covidu-19 vyšlo najevo, že Spojené státy i další země jsou v tomto odvětví závislé na čínských výrobcích.

Začátkem srpna Biden podepsal zákon o čipech a výzkumu, který vyčlenil miliardy dolarů na to, aby Spojené státy přilákaly výrobce čipů. Zákon počítá i s částkou 52,7 miliardy dolarů ve formě grantů a dalších pobídek pro polovodičový průmysl. Počítá i s daňovou úlevou 25 procent pro společnosti, které investují do závodů na výrobu čipů v USA.

Zákon na podporu výroby mikročipů v USA vyzývá i ke zvýšení výdajů na různé výzkumné programy. Ty by v průběhu deseti let dosáhly celkové výše přibližně 200 miliard dolarů, uvedl po schválení zákona Rozpočtový úřad Kongresu (CBO).


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top