investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Maďarsko podepsalo s ruským Gazpromem novou smlouvu o dodávkách plynu

03.06.2021

Maďarsko podepsalo s ruskou plynárenskou společností Gazprom smlouvu o dodávkách plynu na dalších 15 let. Začne platit, jakmile v září vyprší dosavadní kontrakt, oznámil dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Západní partneři Maďarska zemi často kritizují, že s Ruskem v energetice příliš úzce spolupracuje. Maďarská vláda kritiku odmítá a tvrdí, že se zabývá všemi možnostmi diverzifikace dodávek energie.

"Maďarsko nebude bez zemního plynu," řekl dnes ministr, kterého citovala agentura Reuters. Dodal, že do října bude funkční plynovodní propojení na hranici se Srbskem, které se bude využívat k dovozu plynu v rámci nové smlouvy.


Szijjártó neupřesnil, kolik plynu bude Maďarsko v rámci nové dohody dovážet a jakou za něj bude platit cenu. Uvedl pouze, že cena bude "pružná" a že podrobnosti dojednají podniky z obou zemí.


Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.


Ministr Szijjártó dnes rovněž oznámil, že se s ruskou společností Rosatom dohodl na zrychlení prací na rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks. Předpověděl, že Rosatom bude moci zahájit výstavbu v příštím roce. Upozornil, že Maďarsko už jedná se sousedními zeměmi o prodeji případných přebytků elektřiny, jakmile bude rozšíření elektrárny dokončeno, což má být zhruba za deset let.


Zdroj: ČTK




"S obnovou ekonomiky je větší poptávka po komoditách. To se kromě elektřiny, ropy či mědi projevuje i na trhu se zemním plynem. Jsme tak svědky výrazného vzestupu burzovních cen, které se přenesou do koncových cen pro spotřebitele."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově a také v bitcoinech

25.09.2021

Internetová sociální síť twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše...

Facebook od roku 2016 investoval přes 13 mld. USD do bezpečnostních opatření

23.09.2021

Americká společnost Facebook dnes na blogu oznámila, že od roku 2016 investovala přes 13 miliard dolarů...

Evergrande slíbila, že uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek

23.09.2021

Hlavní divize zadlužené čínské realitní společnosti Evergrande oznámila, že včas uhradí úroky z...

top