investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Švýcarská banka UBS zvýšila zisk, zasáhl ji ale pád fondu Archegos

27.04.2021

Největší švýcarská banka UBS zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk o 14 procent na 1,8 miliardy dolarů (38,6 miliardy Kč). Je to lepší výsledek, než se čekalo, a to i přesto, že banku nepříznivě zasáhl pád amerického hedgeového fondu Archegos. Banka dnes uvedla, že kvůli tomu přišla zhruba o 774 milionů USD.

"Samozřejmě nás to zklamalo a bereme to velmi vážně," uvedl šéf banky Ralph Hamers. "Detailně revidujeme řízení rizika a zavádíme opatření, abychom v budoucnu takovým situacím předešli," dodal. Fond Archegos se zhroutil minulý měsíc. Za jeho pádem stálo podle agentury Reuters obchodování na úvěr, z toho pak hlavně sázky na akcie některých mediálních společností financované právě penězi vypůjčenými od makléřských firem.


Dvě desítky analytiků čekali, že zisk v prvním čtvrtletí dosáhne 1,6 miliardy dolarů. UBS je rovněž největším světovým správcem majetku pro bohatou klientelu.


Před Hamersem banku dlouho vedl Sergio Ermotti, kterého Nizozemec Hamers vystřídal loni v listopadu. Banka si jej vybrala s vyhlídkou na svou digitalizaci, kterou Hamers předtím úspěšně provedl v bance ING. Jeho nástup ale komplikuje kauza praní špinavých peněz v ING v době, kdy ji řídil. Švýcarská banka za novým šéfem stojí. Před nástupem si ho nechala nezávisle ověřit.


USB generuje nejvíce zisků z poradenství a správy majetku. Bankovnictví pro drobné klienty a firmy poskytuje pouze na domácím trhu.


Divize služeb pro bohaté klienty zvýšila v prvním čtvrtletí zisk o 16 procent. Nárůst objemu úvěrů a velké objemy transakcí vyvážily dopad nízkých úrokových sazeb. Velmi bohatí klienti zvýšili investovaná aktiva o 36,2 miliardy na celkových 3,1 bilionu dolarů.


Divize správy majetku vykázala zvýšení zisku o 45 procent, a předvedla tak díky příznivému investičnímu prostředí nejlepší výkon za první čtvrtletí ze všech částí banky.


Zdroj: ČTK
"Centrální banky v rámci boje proti negativním důsledkům pandemie koronaviru prudce snížily úrokové sazby v zemích po celém světě. To mělo negativní dopad na komerční banky, kterým se tímto krokem snížily úrokové výnosy."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově a také v bitcoinech

25.09.2021

Internetová sociální síť twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše...

Facebook od roku 2016 investoval přes 13 mld. USD do bezpečnostních opatření

23.09.2021

Americká společnost Facebook dnes na blogu oznámila, že od roku 2016 investovala přes 13 miliard dolarů...

Evergrande slíbila, že uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek

23.09.2021

Hlavní divize zadlužené čínské realitní společnosti Evergrande oznámila, že včas uhradí úroky z...

top