investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Británie pokutovala Facebook v souvislosti s převzetím služby Giphy

20.10.2021
britániefacebooksoud

Zákazníci Moseru si mohou navrhnout online vlastní křišťálový výrobek

20.10.2021
ecommercepodnikáníčesko

Čína tlačí na McDonald's, aby před olympiádou přijímal digitální měnu

20.10.2021
bankamcdonaldsčína

Streamovací služba Spotify najme stovky lidí, aby povzbudila prodej reklamy

19.10.2021
evropaspotify

Státní rozpočet hospodaří s přebytkem 16,8 miliardy korun

01.10.2018

Ke konci září skončil státní rozpočet v přebytku 16,8 miliardy korun...

Ke konci září skončil státní rozpočet v přebytku 16,8 miliardy korun. Letošní pokladní plnění státního rozpočtu se vyvíjí podobně jako v loňském roce, kdy na konci třetího čtvrtletí byl vykázán přebytek 17,4 miliardy korun. Na výdajové straně státního rozpočtu došlo k výraznému meziročního růstu o 84,7 miliardy korun. To však bylo kompenzováno odpovídajícím růstem příjmů o 84,1 miliardy korun. 

Vzhledem k napjaté situaci na trhu práce dochází k výraznému růstu zaměstnanosti a mezd. Díky tomu vzrostl výběr pojistného na sociální zabezpečení o 10,3 procenta. Část dodatečných příjmů českých domácností je utráceno v tuzemské ekonomice, což navyšuje výběr daně z přidané hodnoty. Na úrovni státního rozpočtu došlo k meziročnímu navýšení výběru DPH o 4,2 procenta. Na úrovni veřejných rozpočtů výběr DPH vzrostl o 7,4 procenta, což je dáno změnou rozpočtového určení daní. Od začátku roku došlo ke snížení podílu státního rozpočtu na celostátním výnosu DPH z 69,7 procenta na 67,5 procenta ve prospěch podílu obcí.

 

Na výdajové straně si lze všimnout, že 41,2 procenta výdajů státního rozpočtu je spotřebováno na sociální dávky, kde nejvyšší položkou o velikosti 323,0 miliardy korun jsou důchody. Dynamicky narůstají výdaje na platy státních zaměstnanců, které meziročně vzrostly o 12,9 procenta. Naopak investice zůstávají za očekáváním a ke konci září se podařilo vyčerpat jen 65,8 procenta alokace na letošní rok. V posledních měsících však dochází k urychlení investiční aktivity státu.


Zaujal Vás tento článek? Jste investor?

Nechte nám na sebe spojení, ozveme se Vám zpět.

Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!