investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Tesla uvedla elektrický pick-up Cybertruck

01.12.2023
EVautotechnologietesla

ECB klade na Société Générale kvůli riziku přísnější požadavky

01.12.2023
bankaevroparegulace

Ranní zpravodaj: Americké akcie byly ve středu smíšené

30.11.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

Vista Outdoor odmítl nabídku na spojení s českou Colt CZ

30.11.2023
CZGakviziceinvestice

Ranní zpravodaj: Akcie se v úterý opět dostaly do záporných hodnot

18.10.2023

Tržní události předchozího dne

Poté, co hlavní indexy zpočátku seance zvrátily ztráty, se akcie v úterý později odpoledne opět dostaly do záporných hodnot. Volatilní trhy jsou příznakem toho co ukázaly údaje o maloobchodních tržbách, Bidenových nových legislativ týkajících se polovodičů a výsledků bank. Průmyslový index Dow Jones klesl o 0,2 %. Kontrakty referenčního indexu S&P 500 a technologického Nasdaq 100 se také posunuly níže, přibližně o 0,2 %, resp. 0,3 %. Výnosy desetiletých státních dluhopisů nadále rostly, a to přibližně o 14 bazických bodů a obchodovaly se na úrovni kolem 4,85 %. Mezitím na trh stále doléhal konflikt na Blízkém východě, protože investoři hodnotili, jaká je pravděpodobnost, že by mohl přerůst v širší válku. Rostoucí geopolitické napětí na Blízkém východě by mohlo být příčinou globální recese, varovali přední investoři. Zpráva, že prezident Joe Biden plánuje ve středu navštívit Izrael a poté odcestovat do Jordánska, zmírnila některé obavy vyvolané hrozící izraelskou pozemní ofenzivou v Gaze, která je pro arabské sousedy považována za červenou linii. Ceny ropy se ustálily, protože Spojené státy zintenzivnily své diplomatické úsilí. Ropa se usadila nad 86 dolary za barel.

Silný trh práce podporuje i nadále spotřebitelské výdaje. Podle nových údajů maloobchodní tržby v září vzrostly o 0,7 % oproti předchozímu měsíci, což je více než dvojnásobek odhadů Wall Street. Maloobchodní tržby rostou oproti předchozímu měsíci již šest měsíců v řadě, což značí konzistentní trend spotřebitelských výdajů. To bylo podle ekonomů podpořeno přírůstkem zaměstnaných v nezemědělském sektoru za stejné období o téměř 270 000 osob. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné jasné známky širšího ochlazení trhu práce, mohla by silná pozice amerického spotřebitele vstupujícího do čtvrtého čtvrtletí roku 2023 představovat proinflační riziko, a tedy i další zvyšování sazeb Fedu. Předseda Fedu Jerome Powell v minulosti poznamenal, že silnější americká ekonomika není špatnou zprávou, ale že by to zároveň mohlo znamenat další zvyšování sazeb Fedu. Podle FOMC minutes zveřejněných poslední týden, většina představitelů Fedu očekávají ještě jedno zvýšení sazeb do konce roku 2023. V současnosti trhy sází na to, že k tomu dojde s největší pravděpodobností až v prosinci, nikoli v listopadu. Dnešní silná zpráva spolu s nedávnou řadou pozitivních ekonomických překvapení naznačují, že ekonomika v létě nabrala větší dynamiku, než se dříve myslelo.

Poté, co Bidenova administrativa zvýšila restrikce týkající se prodeje polovodičů amerických společností do Číny, akcie výrobce čipů poklesly v průměru o 3,5 %. Akcie velkých bank - Bank of America a Goldman Sachs se v úterý po smíšených výsledcích pohybovaly opačným směrem. Zatímco Bank of America vzrostla o zhruba 3 % poté, co společnost vykázala zvýšení zisku za 3. čtvrtletí, Goldman se propadl o více než 1 % kvůli poklesu zisku za 3. čtvrtletí. Akcie Johnson and Johnson se obchodovaly beze změny, přestože společnost v úterý oznámila, že ve třetím čtvrtletí dosáhla lepšího výsledku na horním i dolním řádku, a navíc zvýšila celoroční výhled. Zpráva byla první zprávou o výsledcích společnosti od vyčlenění jejího zdravotnického podniku Kenvue. Akcie General Motors zůstaly dnes bez větší změny když společnost odhalila, že odloží svůj plán výroby elektromobilů, který zahrnuje přestavbu montážního závodu Orion na výrobu elektromobilů, na konec roku 2025. Automobilka se odvolává na "vyvíjející se poptávku po elektromobilech" a zároveň prozradila, že jí tento krok pomůže "lépe řídit kapitálové investice".


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Silný trh práce podporuje i nadále spotřebitelské výdaje. Podle nových údajů maloobchodní tržby v září vzrostly o 0,7 % oproti předchozímu měsíci, což je více než dvojnásobek odhadů Wall Street.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top