investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Apple bude brzy vyrábět čipy M4

12.04.2024
appletechnologievýroba

JPMorgan ve čtvrtletí zvýšila zisk

12.04.2024
akciebankatržbyusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve středu propadly

11.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Britský antimonopolní úřad přezkoumá partnerství Microsoftu a OpenAI

08.12.2023

Zabývat se bude mimo jiné tím, zda Microsoft nad OpenAI nezískal kontrolu...

Britský antimonopolní úřad CMA přezkoumá partnerství amerických společností Microsoft a OpenAI, informoval dnes na vládním webu. Zabývat se bude mimo jiné tím, zda Microsoft nad OpenAI nezískal kontrolu. Microsoft při nedávných změnách ve vedení OpenAI získal ve správní radě tohoto podniku místo pozorovatele bez hlasovacích práv. Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že firma bude s regulačním úřadem spolupracovat.

"V poslední době nastala ve vedení společnosti OpenAI řada změn, z nichž některé se týkaly společnosti Microsoft," uvedl antimonopolní úřad. Regulátor se bude zabývat tím, zda propojení obou firem neomezuje konkurenci a nemá negativní vliv na spotřebitele.

Microsoft do start-upu OpenAI, který na trh uvedl program ChatGPT, investoval podle zdrojů až 13 miliard dolarů (zhruba 294 miliard Kč). Systém umělé inteligence (AI) pak vložil do kancelářského balíku Office a dalších svých programů. Dříve Microsoft oficiální zastoupení ve správní radě OpenAI neměl.

Reorganizace správní rady následovala po vyhazovu šéfa OpenAI Sama Altmana, o němž rozhodla bez konkrétnějšího zdůvodnění předchozí správní rada. O čtyři dny později firma Altmana po tlaku Microsoftu do funkce vrátila.

"Změnilo se pouze to, že Microsoft bude mít nyní ve správní radě OpenAI pozici pozorovatele bez hlasovacího práva, což je velmi odlišné od akvizice, jako když společnost Google v Británii koupila firmu DeepMind," uvedl prezident Microsoftu.

Pozice pozorovatele znamená, že se zástupce Microsoftu může účastnit zasedání správní rady OpenAI a mít přístup k důvěrným informacím. Nemá ale hlasovací práva v záležitostech včetně volby nebo výběru členů správní rady.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top