Investice do dluhopisů

12.01.2018

Investice do dluhopisů? Záchranná loď pro finance

V dnešní době finančních nejistot stále více investorů hledá způsob, kam bezpečně uložit a při tom dobře zhodnotit své finance. Jedním z takových způsobů může být nákup dluhopisů. Proč je výhodné investovat právě do nich, kde dluhopisy koupit a na co si dát pozor?


Investice do dluhopisů se považuje za jednu z jistějších cest. Dluhopisy jsou obligace ve své nejjednodušší podobě. Vydavatel dluhopisů se zavazuje k tomu, že bude ve stanovených termínech vyplácet dohodnutý úrok. A zároveň také, že na konci splatnosti vrátí investorovi vloženou částku.


Jak se rozhodnout, zda investovat do dluhopisů   Jaké dluhopisy mají nejvyšší výnos?


Co se vlastně děje po nákupu dluhopisů? Jako investor se stáváte věřitelem podniku, případně státu při nákupu státních dluhopisů. Rizikem může být možný neúspěch firmy. V takovém případě ale máte vyšší šanci na získání vložených financí než samotní akcionáři firmy, protože při případné  likvidaci jsou věřitelé uspokojováni přednostně  a akcionáři přicházejí na řadu jako poslední.


Kdo může investovat do dluhopisů

Tento druh investice je vhodný pro začínající investory. Pro ty, kdo se ve světě investic teprve začínají orientovat, jde o dobrý způsob, jak si svět investic osahat. Není zde totiž tolik potřebný přehled a znalosti o  finančním trhu.


Samozřejmě investice do dluhopisů zajímají i zkušené investory. Ti se snaží tímto způsobem diverzifikovat své portfolio. Majetných Čechů, kteří investují do dluhopisů, je 84%.  Chápou investice do dluhopisů jako bezpečný přístav. Nezaměřují se však na nákup státních spořících dluhopisů, ale jejich zájem se přesouvá ke korporátním dluhopisům, u které nabízí vyšší výnosy.


Druhy dluhopisů a kde je koupit

Dluhopisy nejčastěji vydávají instituce. Rozlišujeme státní dluhopisy, komunální (vydávané obcemi) a podnikové (vydávané přímo firmami a korporacemi, jinak také tzv. korporátní).


Způsobů, jak se dostat k dluhopisům je více. Nejčastější formou bývá jejich nákup na mimoburzovním trhu. 


Dluhopisy si můžete obstarat i na běžných trzích. Emise dluhopisů  často organizují banky, nicméně mnoho emisí je realizováno také nebankovními investičními společnostmi, jejichž činnost podléhá dozoru ČNB. Dluhopisy se rovněž obchodují na burze cenných papírů. Zde je nejlepším řešením přímo kontaktovat obchodníka s cennými papíry, který pro vás konkrétní dluhopisy nakoupí.


Podrobnosti o druzích dluhopisů


Na co si dát pozor při investici do dluhopisů

Nákup dluhopisů je vždy určitý druh půjčky a stejně jako u jiných půjček se může stát, že vám dlužník půjčené prostředky nevrátí.

Než investujete do dluhopisů, mějte vždy na paměti, jaké problémy vám může způsobit případná neschopnost emitenta dluhopis splatit. Před samotnou investicí analyzujte situaci. Zhodnoťte možná rizika na straně emitenta a jejich pravděpodobnost.


Podmínky emise, případná rizika a jejich ošetření by vám měl emitent, nebo manažer úpisu vždy předem vysvětlit. Je proto vhodné, obrátit se na prostředníka, který se na trhu pohybuje delší dobu, má s emisemi zkušenost a umí zajistit výhodné podmínky pro obě strany.


Kdy investovat do dluhopisů?

Statisticky je ideální čas pro investici v měsíci dubnu.

 

Mohlo by vás také zajímat

Cena benzínu vystoupala na letošní maximum a dál rychle roste

11.04.2019

V uplynulém týdnu jsme mohli pozorovat prudký růst ceny benzínu, který pokořil hranici 32 korun za litr...

Euforii na trzích může zastavit výsledková sezóna

11.04.2019

Těžko v posledních dnech hledat na trzích nějaké dobré zprávy...

Slova o nejrychlejším růstu globální ekonomiky se rozplynula jako pára nad hrncem

10.04.2019

Před rokem touto dobou odhadoval Mezinárodní měnový fond, že česká ekonomika v roce 2018 vzroste o 3,5 procenta...

BHS
Získejte náskok ve světě investic
Děkujeme za Váš zájem. Zajímavé novinky ze světa investic Vám dorazí na email.
Do té doby můžete informace získávat třeba sledováním našeho magazínu.

Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

Ozvěte se
+420 255 710 710 +420 255 710 710