Investice do dluhopisů

12.01.2018

Investice do dluhopisů? Záchranná loď pro finance

V dnešní době finančních nejistot stále více investorů hledá způsob, kam bezpečně uložit a při tom dobře zhodnotit své finance. Jedním z takových způsobů může být nákup dluhopisů. Proč je výhodné investovat právě do nich, kde dluhopisy koupit a na co si dát pozor?


Investice do dluhopisů se považuje za jednu z jistějších cest. Dluhopisy jsou obligace ve své nejjednodušší podobě. Vydavatel dluhopisů se zavazuje k tomu, že bude ve stanovených termínech vyplácet dohodnutý úrok. A zároveň také, že na konci splatnosti vrátí investorovi vloženou částku.


Jak se rozhodnout, zda investovat do dluhopisů   Jaké dluhopisy mají nejvyšší výnos?


Co se vlastně děje po nákupu dluhopisů? Jako investor se stáváte věřitelem podniku, případně státu při nákupu státních dluhopisů. Rizikem může být možný neúspěch firmy. V takovém případě ale máte vyšší šanci na získání vložených financí než samotní akcionáři firmy, protože při případné  likvidaci jsou věřitelé uspokojováni přednostně  a akcionáři přicházejí na řadu jako poslední.


Kdo může investovat do dluhopisů

Tento druh investice je vhodný pro ty, kdo se ve světě investic orientují a jde o dobrý způsob, jak si svět investování osahat.


Samozřejmě investice do dluhopisů zajímají i zkušené investory. Ti se snaží tímto způsobem diverzifikovat své portfolio. Majetných Čechů, kteří investují do dluhopisů, je 84%.  Chápou investice do dluhopisů jako bezpečný přístav. Nezaměřují se však na nákup státních spořících dluhopisů, ale jejich zájem se přesouvá ke korporátním dluhopisům, které sice nabízí vyšší výnosy, ale při podstoupení vyššího rizika.


Druhy dluhopisů a kde je koupit

Dluhopisy nejčastěji vydávají instituce. Rozlišujeme státní dluhopisy, komunální (vydávané obcemi) a podnikové (vydávané přímo firmami a korporacemi, jinak také tzv. korporátní).


Způsobů, jak se dostat k dluhopisům je více. Nejčastější formou bývá jejich nákup na mimoburzovním trhu. 


Podrobnosti o druzích dluhopisů


Na co si dát pozor při investici do dluhopisů

Nákup dluhopisů je vždy určitý druh půjčky a stejně jako u jiných půjček se může stát, že vám dlužník půjčené prostředky nevrátí.

Než investujete do dluhopisů, mějte vždy na paměti, jaké problémy vám může způsobit případná neschopnost emitenta dluhopis splatit. Před samotnou investicí analyzujte situaci. Zhodnoťte možná rizika na straně emitenta a jejich pravděpodobnost.


Podmínky emise, případná rizika a jejich ošetření by vám měl emitent, nebo manažer úpisu vždy předem vysvětlit. Je proto vhodné, obrátit se na prostředníka, který se na trhu pohybuje delší dobu, má s emisemi zkušenost.


Kdy investovat do dluhopisů?

Statisticky je ideální čas pro investici v měsíci dubnu.

 

Mohlo by vás také zajímat

Benzín by měl výrazně zlevnit

23.01.2020

V uplynulém týdnu jsme mohli pozorovat mírné snižování cen...

Rok 2019 přinesl útlum na hypotečním trhu

22.01.2020

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech klesala...

Švýcarské městečko v centru světové pozornosti

21.01.2020

Přední světoví ekonomové, bankéři, manažeři, politici a aktivisté se...

BHS
Získejte náskok ve světě investic
Děkujeme za Váš zájem. Zajímavé novinky ze světa investic Vám dorazí na email.
Do té doby můžete informace získávat třeba sledováním našeho magazínu.

Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

Ozvěte se
+420 255 710 710 +420 255 710 710