investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie společnosti Nvidia vzrostly o zhruba 11 %

24.05.2024
akcieburzanvidiausa

Značky McDonald's a KFC poškozuje v Asii a na Blízkém bojkot Izraele

24.05.2024
asiemcdonaldsobchod

Google v brzké době zahájí výrobu svých chytrých telefonů Pixel v Indii

24.05.2024
asiegoogletechnologievýroba

Výrobce počítačů Lenovo zvýšil čtvrtletní zisk o 118 %

23.05.2024
lenovoprodejtechnologietržby

Zpřesňující údaj HDP eurozóny neomráčil a ECB tedy může jednat

04.06.2014

Poslední z velkých makroekonomických reportů před čtvrtečním (5.6.) rozhodováním Evropské centrální banky o nastavení úrokových sazeb nijak neomráčil. Čtěte více co na to říkají naši analytici.

Poslední z velkých makroekonomických reportů před čtvrtečním rozhodováním Evropské centrální banky (ECB) o nastavení úrokových sazeb, konkrétně zpřesnění vývoje HDP eurozóny a osmadvacítky evropských zemí za období Q1/14, nijak  neomráčil. ECB proto může jednat v souhlase se svými indikacemi a jak jí předpovídá trh.Trh očekává snížení sazeb nebo/a alternativní opatření na podporu ekonomiky.

Jak dopadlo HDP?

Zpřesnění předběžných údajů z poloviny května nyní přineslo potvrzení hlavních čísel, tedy růst čtvrtletního HDP eurozóny o +0,2% Q/Q, resp. +0,9% Y/Y a růst čtvrtletního HDP osmadvacítky o +0,3% Q/Q, resp. +1,4% Y/Y. Současně byly provedeny lehce vzestupné revize výkonnosti v posledním čtvrtletí loňského roku, a to z +0,2% na +0,3% Q/Q pro eurozónu; osmadvacítka zůstala bez změny (+0,4% Q/Q).

Na tvorbu HDP měly pozitivní vliv spotřeba domácností a tvorba zásob.

Co udělá ECB?

Buď jak buď, ekonomický růst je slabý. Desetina procenta sem, desetina procenta tam a můžeme se ocitnout v recesi. To je sice asi dost málo pravděpodobné, ale snahou je ukázat, jak křehkým zbožím je desetina procenta, když je ekonomický výkon nepříliš vzdálen od nuly.

Nezaměstnanost klesá, ale velmi pomalu.

A je to hlavně nízká inflace, která vzbuzuje obavy.

Proto drtivá většina analytiků v ekonomických průzkumech předpovídá, že ECB tentokrát zakročí.   Není to sice cizí situace, viděli jsme již vícekrát před jednáním ECB a centrální banky zůstala netečná „navzdory“, ale tentokrát jsou tu zřetelnější indikace samotné ECB, která ústy svého šéfa Maria Dragiho deklaruje větší smíření s tím, že bude třeba sáhnout k opatřením na podporu ekonomiky. Na výběr má možnost snížit úrokové sazby na „nulu“, pro depozitní sazby použít sazeb negativních a případně nakupovat dluhopisy a pumpovat peníze na trh.

Co asi udělá česká koruna?

Pokud ECB sníží hlavní úrokovou sazbu na „nulu“, pak česká koruna přijde o úrokový diferenciál a může posilovat. Na reakci ČNB to ale nevypadá. V krátkém výhledu pro Q2/14 počítala s průměrným kurzem koruny 27,30 CZK/EUR, v delším výhledu pro rok 2014 až začátek roku 2015 s kurzem blíže 27 CZK/EUR. Z těchto hranic by kurz asi nevybočil ani v reakci na kroky ECB. Jen to může znamenat, že koruna v tomto režimu zůstane ještě o něco déle.

Co bude dál z pohledu statistik HDP?

Konečný údaj bychom se měli dozvědět zhruba v první polovině července (odhadem 9.7.). Tolik totiž napovídá režim pravidelného zveřejňování čtvrtletních údajů HDP od Eurostatu, který zde pro doplnění uvádíme:

1)       t+45 (dnů) – bleskový odhad HDP, jen čísla růstu

2)       t+65  - první údaj HDP , HDP a jeho hlavní složky

3)       t+100 – druhý (konečný) údaj HDP, „konečná“ revize dat a komponent.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top