investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie společnosti Nvidia vzrostly o zhruba 11 %

24.05.2024
akcieburzanvidiausa

Značky McDonald's a KFC poškozuje v Asii a na Blízkém bojkot Izraele

24.05.2024
asiemcdonaldsobchod

Google v brzké době zahájí výrobu svých chytrých telefonů Pixel v Indii

24.05.2024
asiegoogletechnologievýroba

Výrobce počítačů Lenovo zvýšil čtvrtletní zisk o 118 %

23.05.2024
lenovoprodejtechnologietržby

Ranní zpravodaj: Akcie uzavřely pondělní obchodní seanci smíšeně

14.11.2023

Tržní události předchozího dne

Akcie uzavřely pondělní obchodní seanci smíšeně, a bez větších změn, investoři se připravovali na klíčový údaj o inflaci v USA a na týden plný potenciálních informací o tom, jak se spotřebitelé vyrovnávají s vysokými výpůjčními náklady. Průmyslový index Dow Jones byl jediným indexem, který uzavřel v zelených číslech a vzrostl o 0,16 %. Referenční index S&P 500 a technologický Nasdaq Composite uzavřely poklesem o přibližně 0,1 %, resp. 0,2 %.

V popředí zájmu je říjnová zpráva o indexu spotřebitelských cen, která má být zveřejněna v úterý a je klíčovým vstupem pro Fed při rozhodování o úrokových sazbách. Několik komentářů představitelů Fedu z minulého týdne ponechávalo otevřené dveře pro další zvyšování sazeb, což tlumilo optimismus ohledně zmírnění zpřísňování, který pomohl povzbudit akcie. K opatrnému tónu přispěly i obavy o finance americké vlády poté, co agentura Moody's změnila výhled jejího dluhu ze "stabilního" na "negativní", a v době, kdy se v pátek  potenciálně blíží další termín vládního shutdownu. 

Podle odhadů agentury Bloomberg se očekává, že inflační zpráva USA ukáže celkovou inflaci ve výši 3,3 %, což představuje zpomalení oproti zářijovému meziročnímu růstu cen o 3,7 %. V předchozím měsíci se očekává, že spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,1 %, což je pomalejší tempo než zářijový měsíční růst o 0,4 %. Nižší náklady na energie pravděpodobně udržely celkové údaje na nižším přírůstku. Bank of America předpokládá meziměsíční pokles cen energií o 1,8 %, a to díky nižším cenám plynu, které během října prudce klesly. Na "jádrové" bázi, která očišťuje od volatilnějších nákladů na potraviny a plyn, by ceny v říjnu měly podle údajů agentury Bloomberg vzrůst o 4,1 % oproti loňskému roku, což odpovídá meziročnímu růstu zaznamenanému v září. Očekává se, že měsíční jádrové ceny vzrostly o 0,3 %, což rovněž odpovídá zářijovému měsíčnímu růstu.

Tento týden bude v centru pozornosti americký spotřebitel, protože bude zveřejněna řada maloobchodních výsledků. A přestože ekonomický příběh roku 2023 byl z velké části o odolnosti a lepších než očekávaných výdajích, nepromítl se do vyšších maloobchodních akcií v celém sektoru. Američané jsou při utrácení vybíraví, a i když to může udržet ekonomiku nad vodou, vede to k divergenci mezi společnostmi v rámci sektoru. Vyšší výdaje na cestování pomohly akciím maloobchodních prodejců služeb letos vzrůst o 13,6 %. Mezitím medián akcií prodejců automobilů a náhradních dílů od začátku roku klesl o 12,6 %, což odráží onu vybíravost spotřebitelů. Investory tento týden přivítá široká skupina hospodářských výsledků, počínaje společností Home Depot. Target a Walmart budou také součástí následného kalendáře zisků. Říjnové maloobchodní tržby, které budou zveřejněny ve středu, rovněž poskytnou klíčový údaj o stavu spotřebitelů. Ekonomové z Wall Street předpokládají, že maloobchodní tržby v říjnu klesly, což by znamenalo první meziměsíční pokles od března.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Podle odhadů agentury Bloomberg se očekává, že inflační zpráva USA ukáže celkovou inflaci ve výši 3,3 %, což představuje zpomalení oproti zářijovému meziročnímu růstu cen o 3,7 %.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top