investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Tesla uvedla elektrický pick-up Cybertruck

01.12.2023
EVautotechnologietesla

ECB klade na Société Générale kvůli riziku přísnější požadavky

01.12.2023
bankaevroparegulace

Ranní zpravodaj: Americké akcie byly ve středu smíšené

30.11.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

Vista Outdoor odmítl nabídku na spojení s českou Colt CZ

30.11.2023
CZGakviziceinvestice

Pivovary Lobkowicz budou zítra poprvé prezentovat výsledky jako jeden z burzovních titulů

26.08.2014

Pivovary Lobkowicz (PLG) se zítra představí poprvé v roli burzovního titulu, který (jako ostatní na burze) prezentuje své výsledky, v tomto případě pololetní.

Pivovary Lobkowicz (PLG) se zítra představí poprvé v roli burzovního titulu, který (jako ostatní na burze) prezentuje své výsledky, v tomto případě pololetní. Dají se formulovat nějaká očekávání, když souvislá časová řada čtvrtletních údajů k dispozici zatím není? Zkusme se podívat na trendy a některá data, která v Prospektu emitenta (při příležitosti IPO) uvádí vedení firmy:

-          během 4 měsíců 2014 zvýšil PLG prodeje piva o +9,5% Y/Y na 272609 hl hlavně díky lahvovému pivu, které PLG začal nyní distribuovat také prostřednictvím obchodního řetězce Lidl. Možná je namístě slůvko rozšíření, pro Lidl vařil PLG již dříve pod „lidlovskou“ privátní značkou.

-          během 3 měsíců 2014, tedy v prvním čtvrtletí, zvýšil PLG prodeje o +4% Y/Y ze 178 na 185 tisíc hl. Měsíčně se tedy v průměru prodává něco málo přes 60 tisíc hl piva a kombinací s údajem za 4 měsíc vychází, že v dubnu byl navýšen prodej na 87 hl piva, ale část z navýšení může být asi jednorázově spojena s prvním závozem zboží a průměrné měsíční navýšení asi nelze přeceňovat. Odhadneme-li navýšení prodejů v důsledku lahvového piva o cca 10% a pokusíme-li se odhadnout sezónní vliv, pak by pololetní prodej piv mohl podle tohoto velmi hrubého odhadu dosáhnout zhruba cca 430 až 450 tisíc hl.

-          růst tržeb v Q1/14 byl o +3% Y/Y, pololetní nárůst bychom mohli očekávat kolem 5%

-          o nákladech dokážeme v tuto chvíli říci asi jen dvě okolnosti: nižší osobní náklady (Q1/14) byly dosaženy díky uzavření pivovaru v Protivíně , distribuce lahvového piva s sebou patrně nesla minimálně růst dopravních nákladů v porovnání s distribucí v tancích.

Výsledky společnosti budou pro trh novinkou, podle které bude možno lépe posoudit, jak podložený je nárůst ceny akcií PLG na burze ze 160 Kč v IPO s výletem na 155 korun na současných 175,50 Kč.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top