investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie v úterý uzavřely v zeleném s rekordními maximy

22.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Divize Amazonu investuje 15,7 miliardy eur do datového centra

22.05.2024
amazonevropainvestice

Apple možná získával minerály z konfliktních oblastí Konga

22.05.2024
applevýroba

Ranní zpravodaj: Nasdaq Composite dosáhl rekordního závěru

21.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusazlato

Akciový trh ignoruje realitu - sektorová analýza

29.02.2024

V posledních měsících se vytvořil „dokonalý mix“ událostí, který přispěl k extrémnímu optimismu na akciových trzích...

V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, který vedl k velmi širokému a silnému růstu cen akcií napříč sektory a zeměmi. Nyní je ovšem možné, že se trh poněkud předběhl a nacenil události mnohem optimističtěji, než čemu odpovídá realita. Trh tak podle našeho názoru nyní setrvává v iracionálním stavu, neboť vyšší lednová inflace USA, výrazně rostoucí výnosy na státních dluhopisech, menší pravděpodobnost snížení úrokových sazeb, silnější americký dolar a vysoké valuace nestačí k tomu, aby se trh zkorigoval níže.

Komoditní sektor

V komoditním sektoru se od počátku prosince nejvíce daří společnostem, které se zabývají výrobou koksovatelného uhlí, stavebních materiálů, oceli, dřevěných výrobků a chemikálií. Může to tak ukazovat na oživení ve stavebnictví a schopnost těchto společností navyšovat ceny za své výrobky. Růst necyklické části stavebnického sektoru souvisí se zvýšenou investicí a dotacemi výstavby ekologických a obnovitelných struktur.  Naopak se nedařilo společnostem, které těží a zpracovávají stříbro, zlato a další kovy. Je to částečně dáno i lehkým poklesem cen zlata a stříbra od počátku roku. Poptávka po cenných kovech oslabovala také díky očekávání, že úrokové sazby se nezačnou snižovat tak rychle jak se dříve čekalo. Dluhopisové instrumenty, které nabízejí úrokový výnos tak ubírají cenným kovům na atraktivitě.

Technologický sektor

Jasným celkovým vítězem v posledním čtvrtletí byl segment výrobců polovodičů a souvisejících zařízení, jež se spojován s proliferací umělé inteligence. V čele tohoto dění byly společnosti jako Arm Holdings, Nvidia, Advanced Micro Devices, Broadcom, Taiwan Semiconductor, Qualcomm apod. Tento segment je podpořen fantastickým růstem společnosti Nvidia a silným výhledem na rok 2024 a také štědrými fiskálními stimuly. Rizikové jsou valuace v tomto segmentu, které se mohou rychle propadnout, když se ukáže, že poptávka začíná být z větší části nasycená. Do té doby ale může triumf „čipařů“ i pokračovat. Dobře si vedli také výrobci hardware, softwaroví vývojáři, výrobci komponentů a další IT společnosti. Méně se dařilo výrobcům spotřební elektroniky, solární technologie a komunikačních zařízení.

Komunikační služby

Tento sektor je poslední 3 měsíce veden společnostmi, které nabízejí reklamní služby a zábavu. Reklamní agentury jsou nyní podporovány rokem voleb, kdy letos je rekordní počet politických voleb po celém světě. Politické strany v rámci svých kampaní jsou tak více motivované investovat do těchto služeb. Letos se také v Paříží pořádá olympiáda a v neposlední řadě proliferace nástrojů umělé inteligence může podpořit reklamní společnosti v efektivitě propagace obsahu. Dařilo se také zábavním společnostem v čele se společnostmi Disney a Netflix. Tvůrcům internetového obsahu se dařilo smíšeně, ale díky úspěchu největších z nich se celý segment posunul výše v čele s Meta Platforms, Spotify Technology a DoorDash. Nedařilo se naopak tvůrcům jako jsou Snap, Twilio, Baidu nebo Zillow Group, kvůli slabším odhadům hospodaření v letošním roce. V rámci celého sektoru se výrazně nedařilo segmentu televizního vysílání.

Cyklický spotřební sektor

Za poslední 3 měsíce tento sektor silně vyrostl ve spojitosti s lepší ekonomickou aktivitou v USA, lepšími výsledky hospodaření, než se čekalo a také očekáváním snižování úrokových sazeb. V čele tohoto vývoje jsou obchodní domy, prodejci luxusního zboží, stavebnické společnosti, prodejci zahradnického a domácího zbytného zboží, výrobci oblečení, hazardní společnosti, cestovatelské kanceláře a maloobchodní prodejci. V podstatě všem segmentům v daném sektoru se dařilo. Ukazuje to, že spotřebitelé nepřestávají utrácet a obavy z negativního cyklického vývoje ekonomiky USA silně vyprchaly.

Defenzivní spotřební sektor

Společnostem v tomto sektoru se daří v obdobích pomalého nebo záporného ekonomického růstu, neboť se často jedná o prodejce/výrobce nezbytného zboží či služeb. Od prosince 2023 se dařilo i tomuto sektoru, který byl hnán vpřed především prodejci a distributory potravin a supermarkety. Klesající ceny podkladových komodit a potravin zvyšují marže těmto potravinovým distributorům. Naopak sektor stahoval dolů segment výrobců potravin, tedy zemědělské společnosti, především kvůli poklesům akcií velikánů Archer Daniels Midland a Bunge Global. Méně se také dařilo tabákovým koncernům jako jsou Altria Group, Philip Morris International nebo British American Tobacco. Tyto společnosti čelí protivětrům jako jsou rostoucí regulatorní překážky v EU a USA a menší kupní síla spotřebitelů.

Energetický sektor

Zde většina segmentů klesala v posledních 90 dnech a pouze jeden výrazněji rostl: zpracovatelé ropy a zemního plynu v čele s Phillips 66, Valvoline, Sunoco, Marathon Petroleum a Valero Energy. Méně se dařilo těžařům a prodejcům uhlí, ropy a zemního plynu. To je pravděpodobně spojeno s poklesem cen těchto komodit, vyjma ropy. Celkově se tento sektor spíše ochlazuje a stagnuje, neboť ceny energií se normalizují s tím, jak zlevňuje uhlí a zemní plyn. V tomto sektoru ovšem prováděl investice ve 4. kvartále 2023 známý investor Warren Buffett, který dokupoval akcie společností Occidental Petroleum a Chevron. Sází tak pravděpodobně na dlouhodobě rostoucí trend energetické spotřeby i ve spojitosti s umělou inteligencí a na to, že alternativní zdroje energie jsou zatím slabé. Také technologie odsávání oxidu uhličitého ze vzduchu, kterým se věnuje Occidental Petroleum může umožnit spalování ropy a plynu i do budoucna bez negativních následků pro životní prostředí.

Finanční sektor

Stejně jako cyklický spotřební sektor i tento zažil silný růst díky lepší ekonomice USA a očekávání, že úrokové sazby brzy spadnou. Téměř všechny segmenty zde vyrostly v posledních 3 měsících a v čele jsou nebankovní společnosti, které poskytují hypoteční půjčky, investiční správci, těžaři kryptoměn, brokerské společnosti, finanční správci a poradci, banky, pojišťovny apod. Tento sektor byl pod velkým tlakem ve světle událostí v březnu 2023, kdy krachovaly americké regionální banky a také kvůli zpomalujícímu spotřebiteli. Nedávný makroekonomický vývoj ovšem tento sektor výrazně pozvedl, a především spotřebitelé neztrácejí zájem o půjčky. Sektor podpořil také silný růst na finančních trzích – především na akciových trzích, což zlepšuje spotřebitelský sentiment a ziskovost investičních zprostředkovatelů.

Zdravotnický sektor

Silnou podporu na trzích našly i společnosti v tomto sektoru, kde nejvýrazněji rostly biotechnologické a informačně analytické zdravotnické společnosti. Mezi ně patří například Moderna, Novo Nordisk, Regeneron Pharmaceuticals, nebo GE Healthcare Technologies. Solidní růst zažily i výrobci zdravotnických přístrojů a pomůcek, výzkumné společnosti, výrobci léčiv atd. Stejně jako v případě finančního a cyklického sektoru je zde velmi málo segmentů, které by nevyrostly v posledních 3 měsících.

Průmyslový sektor

Tento sektor zažil silný a celkem diverzifikovaný růst v popředí s výrobci elektronických komponentů, stavebnických výrobků a nářadí. Dařilo se i aerolinkám, přepravním společnostem, výrobcům specializovaných přístrojů a těžké techniky a v podstatě drtivé většině průmyslových segmentů.  V růstu pokračovaly i zbrojaři. Ovšem proběhla korekce u některých přepravních společností, které byly ovlivněny vývojem v Rudém moři. Vyšší důvěra spotřebitelů v ekonomiku, silnější finanční trhy vedou k oživující agregátní poptávce a díky tomu jsou společnosti ochotny investovat do podniku ve vyšší míře. Tomu pomáhá i optimistický výhled do budoucna, kdy trh očekává, že inflace stabilně spadne ke 2 %, úrokové sazby se již tento rok začnou snižovat a ekonomická recese není v dohlednu. Díky tomu se zákonitě daří i průmyslovým společnostem, které zaplňují tuto novou poptávku svými produkty.

Nemovitostní sektor

V rámci nemovitostního sektoru je vedení užší a méně diverzifikované, nejvíce se dařilo společnostem, které vlastní kanceláře, hotely a průmyslové objekty. V menší míře se dařilo společnostem i v oblasti rezidenčních nemovitostí. Velké potíže jsou spojovány se segmentem komerčních nemovitostí, obzvlášť kancelářských budov. Problém je v tom, že po pandemií permanentně došlo k odklonu práce z kanceláří do domovů v jisté míře, což ve spojitosti s osláblou ekonomikou silně zredukovalo poptávku po kancelářských budovách. Tyto budovy tak často ztratily významnou část své hodnoty a ohrožuje to rozvahy bankovních domů, které jsou méně diverzifikované a více zainvestované v komerčních nemovitostech. To je jeden z důvodů proč se těmto společnostem dařilo nejvíce v posledních 3 měsících, neboť se akcie těchto společností výrazně vyprodávaly v minulém roce. Nemovitostní sektor je silně citlivý na úrokové sazby, a tedy vidina nižších sazeb tomuto sektoru určitě prospívá. Tento segment kancelářských budov ovšem i nadále podle našeho názoru zůstává problematickým, neboť mnohé společnosti v letošním roce budou refinancovat úvěry těchto komerčních nemovitostí na vyšší úrovni. Pokud je často hodnota těchto nemovitostí například o třetinu nižší, motivace splácet takový úvěr, a ještě dráž je výrazně nižší a může to vést k vyšší delikvenci klientů úvěrových společností.

Veřejná infrastruktura (Utilities)

Toto je pravděpodobně sektor, jež utrpěl nejvíce škody v posledním roce. Vysoké úrokové sazby, silnější ekonomika v poslední době a menší pravděpodobnost recese neprospívají akciím společností zabývajících se distribucí a výrobou elektrické energie. Tento sektor je často vnímán silně defenzivně a při vysoké výnosnosti státních dluhopisů ovšem jeho atraktivita klesá. Lze předpokládat, že další střednědobý vývoj výnosů státních dluhopisů tomuto sektoru nepomůže. Silná ekonomika totiž oddaluje množství snížení úrokových sazeb v tomto roce.  

Timur Barotov, analytik BHS

„V posledních měsících se vytvořil „dokonalý mix“ událostí, který přispěl k extrémnímu optimismu na akciových trzích. Ovšem v současnosti je trh iracionální a nereaguje na měnící se fundamenty, které mu nehrají do karet.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top