investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Je růst nejpopulárnějších světových akcií u konce?

13.11.2018

Pondělí přineslo další významné výprodeje americkým technologickým akciím. Amazon ztratil 4,4 procenta, Apple 5,0 procenta, Tesla 5,5 procenta a třeba výrobce grafických procesorů NVIDIA dokonce 7,8 procenta. Za poslední čtyři týdny je to již třetí velmi silná vlna poklesů v jednom dni. Logicky přichází otázka, zda již neodstartoval tak často připomínaný obrat ve vývoji směrem dolů.

Jestliže jsme si v posledních letech zvykli na neutuchající spanilé jízdy Amazonů, Facebooků, Googlů a dalších, přichází nyní čas k přehodnocení udržitelnosti jejich dynamických růstů. Hrozba obchodních válek je stále na stole, byť její účastníci zmírnili rétoriku. Postoj prezidenta Trumpa buď projde změnou o 180 stupňů, nebo prostě přinese globálnímu trhu jisté zpomalení. První varovné signály ochlazení totiž přicházejí od samotných dodavatelů výše zmíněných firem. Pro řadu společností totiž představují odběratelé typu Apple i více než polovinu celé jejich produkce. Jakékoli, byť sebemenší zpomalení takového giganta je pro ně mimořádně citlivé. A nyní k němu dochází.

 

Objednávky po řadě let růstu poprvé mírně klesají. Cena práce ve výrobních halách v Asii, kde je soustředěno až 70 procent produkce, přitom letí vzhůru. Prostor konkurenčních marží je téměř vymazán. Není divu, že velké investiční fondy zmenšují pozice. Apple je první na ráně. Následují další výrobci PC komponentů a seznam uzavírají aplikace sociálních sítí nebo třeba Netflix. Výprodeje globálních fondů, centrálních bank i individuálních investorů nebudou velmi pravděpodobně poslední. Jestli k tomu zpomalí tempo růstu globálního HDP, přijdou jistě další slevy. To už ale budeme hovořit o definitivním konci býčího trendu “FAANGu” a jeho soukmenovců.


Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!

Chcete obchodovat na kapitálových trzích?

Spojte se s těmi nejlepšími právě teď!


Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

"Největší dosavadní hvězdy amerického akciového trhu již tolik nezáří. Podle všeho je spíše čeká období hledání cesty k udržitelnosti. Stále častější varování před poklesem globálního ekonomického růstu v roce 2019 jim boj o udržení vysokých zisků rozhodně neulehčuje."

Tomáš Matuška, Head od Sales & Trading BHS
Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli:

Mohlo by vás také zajímat

Tesla velmi pravděpodobně znovu začne přijímat bitcoin, řekl Musk

22.07.2021

Americký výrobce elektrovozů Tesla s největší pravděpodobností znovu začne přijímat platby bitcoinem...

Britská vláda prodá podíl až 15 procent v bance NatWest

22.07.2021

Britská vláda dnes oznámila, že v rozmezí jednoho roku prodá podíl až 15 procent v bance...

Australská BHP bude dodávat nikl Tesle, její akcie stouply o 3,1 procenta

22.07.2021

Australská BHP Group dnes oznámila, že bude dodávat nikl americkému výrobci elektromobilů Tesla...

top