investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Česká spořitelna může odkoupit úvěrové portfolium Sberbank CZ

07.12.2022
akvizicebankainvesticečesko

Boeing vyrobil poslední letadlo 747

07.12.2022
boeingsvět

Tržby obchodníků dramaticky klesají

06.12.2022
obchodtržbyčesko

TSMC postaví druhý závod na čipy v Arizoně

06.12.2022
investicetsmcusa

ČEZ a Komerční banka podpoří společně instalace střešních solárů

06.10.2021

Polostátní energetická společnost ČEZ a Komerční banka uzavřely partnerství, budou při něm spolupracovat...

Polostátní energetická společnost ČEZ a Komerční banka uzavřely partnerství, budou při něm spolupracovat na snižování své klimatické stopy a emisí svých zákazníků. Prvním krokem je společná podpora instalací střešních solárních elektráren, Komerční banka také začíná od ČEZ ESCO odebírat elektřinu z obnovitelných zdrojů. Na tiskové konferenci to dnes oznámili generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.

Energetická firma a banka zahájily spolupráci jak u střešních fotovoltaik pro domácnosti, tak pro obce a firmy. Společnost ČEZ Prodej, pod kterou spadají instalace pro domácnosti, poskytne klientům Komerční banky, kterým bude instalovat střešní fotovoltaickou elektrárnu, výhodu jednoho solárního panelu v hodnotě několika tisíc korun zdarma. ČEZ ESCO ve spolupráci s Komerční bankou a Société Générale Equipment Finance (SGEF) umožní obcím, firmám a dalším větším spotřebitelům pořídit si fotovoltaiku bez počátečních investičních nákladů.


"Do konce tohoto desetiletí skončíme s uhlím v našich teplárnách a budeme z něj vyrábět jen minimum elektřiny v těch nejmodernějších elektrárnách. Místo toho postavíme 6000 megawattů (MW) obnovitelných zdrojů. Zároveň chceme vyjít vstříc i našim zákazníkům, kteří se rozhodnou pro vlastní zdroj čisté elektřiny," řekl Beneš.


Komerční banka se podle Juchelky hlásí k principům udržitelnosti dlouhodobě. "Cíleně podporujeme projekty, které pomáhají bojovat proti změnám klimatu a současně omezujeme financování projektů s negativním dopadem na životní prostředí. Chceme jít příkladem, a tak od ČEZ začínáme odebírat čistou elektřinu z obnovitelných zdrojů. Zároveň chceme společně odstraňovat bariéry, které brání rychlejšímu rozvoji obnovitelných zdrojů u našich zákazníků," uvedl Juchelka.


Statistiky společností ČEZ Prodej a ČEZ ESCO ukazují, že tyto dceřiné dcery ČEZ letos zatím instalovaly 900 střešních fotovoltaických elektráren o výkonu 6,8 MW. To je téměř o třetinu více než za celý loňský rok.


"Obce a firmy se po pandemii potýkají s rostoucími cenami všeho a jejich rozpočty jsou pod tlakem. Zvyšuje se tak zájem o řešení bez vstupních investičních nákladů. Podobným způsobem už fungují naše projekty energetických úspor EPC i výstavba a provoz kogeneračních jednotek," uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. "Zákazník se nemusí starat o investici, administrativu ani provoz fotovoltaiky. Cena elektřiny z fotovoltaiky je navíc nižší, protože jde o vlastní výrobu, a tak odpadají síťové poplatky," dodal.


ČEZ letos oznámil, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6000 megawattů, převážně fotovoltaické elektrárny v ČR. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. Nyní má skupina 1700 MW obnovitelných zdrojů, z toho 1000 MW v Česku. Instalovaný výkon všech fotovoltaických elektráren v Česku je aktuálně asi 2000 MW, od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top