investice.cz /Výhody a nevýhody dluhopisových fondů

Vaše investiční příležitosti

Výhody a nevýhody dluhopisových fondů

Jako každá investice i dluhopisové fondy má svá pozitiva, ale i svá rizika.


Jaké jsou výhody dluhopisového fondu?

Investor má při investici do dluhopisového fondu výhody v nižších výkyvech. Ve srovnání s akciemi je snadnější odhadnout budoucí výnosy a jejich výši. Co může být velmi důležité, je rozložení rizika díky podílu různých dluhopisů, které jsou odlišně zaměřené – pochází od jiných společností. Často se také specializují na různá odvětví, od průmyslu přes IT po developery a další. Také ve fondu můžete nalézt dluhopisy, které jsou za normálních okolností nedostupné. Oproti investici pomocí bankovních domů nabízí fond kvalifikovaných investorů zpravidla vyšší výnosy. Dluhopisový fond, který nabízí společnost BHS, má i jiné výhody. Zaměřuje se především na tuzemské střední a malé podniky. Tím, že se společnost neorientuje jen na klasické dluhopisy velkých firem, jako je ČEZ, ČD a další, nabízí reálně mnohem zajímavější výnosy. Důležitou položkou je výhodná sazba následného danění výnosů, a pokud investice trvá déle než tři roky, je sazba daně 0 %. Pokud jako investor máte rádi příběhy, je dobré si uvědomit, že investicí do dluhopisového fondu, který nabízí společnost BHS, pomáháte českým firmám získat prostředky na jejich další rozvoj, jako je například expanze na zahraniční trhy či investice do vývoje, zlepšování efektivity řízení a zvyšování produktivity.


Jak investovat do dluhopisových fondůCo bych měl vědět před investicí do fondu dluhopisů?

Nevýhod je ale také hned několik. Dost často se může požadovaná částka na investici do dluhopisových fondů pohybovat tak vysoko, že je pro malé investory nedostupná. U fondů kvalifikovaných investorů nevíte, jaké dluhopisy do něj portfolio manažer nakoupí. Fond může obsahovat dluhopisy velmi výnosné, ale i ty velmi rizikové. Jedním z aktiv často bývá množství státních dluhopisů, které nesou zpravidla menší výnos. Jsou také snadno ovlivnitelné pohybem úrokových sazeb, při kombinaci zahraničních fondů hrají roli také na měnové sazby. Při krátkodobém investování jsou zde vysoké poplatky a také daňová zátěž ve výši 15 %. V této investici je výhodnější delší investiční horizont, není tedy vhodná pro krátkodobé zhodnocení volných finančních prostředků. Důležitým údajem pro investory je stejný faktor jako u klasických podílových fondů, a to že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, a dluhopisový fond, kterému se dařilo, se může snadno propadnout. Společnost BHS je schopna na základě dotazu investora informovat o obsahu portfolia dluhopisového fondu. Fond se orientuje v rámci svých investic napříč celým trhem a snaží se diverzifikovat riziko mezi jednotlivými odvětvími trhu. Má pevně dané poplatky, vždy tedy před samotnou investicí víte, co zaplatíte.

Mohlo by vás také zajímat

Stavební produkce v loňském roce vzrostla o 1,9 procenta

06.02.2023

Lze očekávat, že rok 2023 přinese útlum ve stavebnictví...

Události předešlého týdne

06.02.2023

Šéf Fedu ukonejšil akciové trhy klidnou, sebevědomou rétorikou...

Newmont chce převzít konkurenta Newcrest

06.02.2023

Transakce by byla jednou z největších akvizicí v odvětví těžby zlata...

Dluhopisy mohou střednědobě porážet akcie

15.12.2022

Popularita dluhopisů je mezi běžnými investory relativně malá kvůli potenciálně skromnějšímu zhodnocení než u akciových titulů...

Zajímavosti z dluhopisového trhu

19.10.2018

V září letošního roku zahájily výnosy na amerických dluhopisech novou růstovou vlnu...

Formulář odeslán!

Děkujeme za Váš zájem. Informaci předáváme kolegům,
kteří mají tento produkt na starosti.

top