Investiční makléř

Investiční makléř: Jak vybrat a nespálit se

Potřeba zajistit se do budoucnosti mezi českou populací sílí. Lidé investují do nemovitostí, různých druhů spoření a sní o bezstarostném důchodu. Také patříte k těm, kteří se rozhodli zhodnotit své finance a být o krok napřed?  Pokud zamýšlíte větší či menší investici, je k tomu nutná znalost trhu. Možná se nacházíte ve fázi hledání investičního makléře. Jak si vybrat toho správného a nenechat se podvést?

Na co se připravit při investování

Staré české rčení „důvěřuj, ale prověřuj“ platí při výběru investičního makléře dvojnásob. Na vaše peníze číhá mnoho nástrah a podvodníků, kterým jde zejména o vlastní prospěch. Na co se tedy zaměřit?

Není makléř, jako makléř

Chtějte vždy investičního makléře. Finanční poradce či „pojišťováky“, kteří vám nabízejí pohádkové zbohatnutí během jednoho týdne, šikovně uložené peníze ve spoření, které vůbec nepotřebujete, obcházejte obloukem. Tito lidé ani nemají oprávnění poskytovat investiční služby. Investiční makléř  k vykonávání služeb musí mít povolení (licenci) od regulátora. V našem případě tedy od České národní banky.

Svého investičního makléře si můžete jednoduše vyzkoušet a to tak, když se ho na první schůzce zeptáte, jak si představuje vaše portfolio. Pokud vám hned na místě nedoporučí základní pravidlo, tedy diverzifikaci portfolia, dál se s ním nemusíte zabývat. Stejně jako v kartách, ani v investování se nevyplácí sázet vše na jednu kartu. Pod diverzifikací se rozumí rozdělení vašich investic do více aktiv, tedy rozložit riziko do více investičních nástrojů. Možností je mnoho a právě s nimi by vám měl váš investiční makléř umět pomoci.

Prověřte si jeho profesní minulost

Zjistěte si, jak dlouho se v oboru pohybuje, kdo patřil mezi jeho klienty a jak byli s jeho službami spokojeni. Osobní zkušenost vám většinou napoví více, než tisíce neověřených referencí na internetu. Neváhejte se ho zeptat na několik kontaktů, které s vámi budou ochotni sdílet své investiční zkušenosti právě s tímto makléřem.

Ověřte si jeho motivaci

Zeptejte se ho, proč dělá toto zaměstnání a co ho na něm nejvíc motivuje. Zjistěte si, zda je za své služby dostatečně finančně ohodnocen. Pokud ne, mohli byste se pro něj díky stát jednoduchým zdrojem příjmů.

Nabízí investiční příležitosti nebo prodává

Každou nabízenou investiční příležitost dobře promyslete, dostáváte ji proto, že vám opravdu pomůže zhodnotit své investice? Nebo naopak proto, že z ní má váš makléř nejvyšší provizi?

Nesrozumitelné informace

Posloucháte stále dokola, ale nedává to smysl? Chyba asi nebude na vaší straně. Pokud vám investiční makléř nedokáže jednoduše vysvětlit jednotlivé kroky, doporučení a příležitosti, je načase poohlédnout se po někom schopnějším. Jako investor musíte mít přehled o tom, kam své peníze ukládáte, co to pro vás znamená, co z toho budete mít a jaká jsou rizika.

Chtějte řešení na míru

Nespokojte se s příležitostmi, které dává váš investiční makléř na potkání. Ty pro vás nikdy nebudou výhodné a fungují málokdy. Skutečně dobrá finanční investice počítá s individuálními problémy, zázemím a možnostmi každého jedince. Investiční makléř by vaše investiční možnosti měl znát, aby pro vás připravil to nejlepší řešení.

Tip: Jak investovat do podílových fondů, zlatainvestičních certifikátů nebo dluhopisů.

Formulář odeslán!

Děkujeme za Váš zájem. Informaci předáváme kolegům,
kteří mají tento produkt na starosti.

Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

BHS
Získejte náskok ve světě investic
Děkujeme za Váš zájem. Zajímavé novinky ze světa investic Vám dorazí na email.
Do té doby můžete informace získávat třeba sledováním našeho magazínu.

Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

Ozvěte se
+420 255 710 710 +420 255 710 710