investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie ve čtvrtek prudce vzrostly

23.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Česká zbrojovka dodá Ukroboronpromu díly k puškám CZ BREN 2

23.02.2024
CZGprodej

Avast musí v USA zaplatit pokutu a přestat prodávat data o uživatelích

23.02.2024
regulacesoudusačesko

Ranní zpravodaj: Hlavní akciové průměry mírně poklesly

22.02.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

GEVORKYAN: Informace ke vstupu na trh START

11.05.2022

Na pražskou burzu směřuje globální technologický lídr v oboru práškové metalurgie společnost Gevorkyan. Jedná se o prvního slovenského emitenta a zároveň potenciálně největší emisi na trhu START.

S trochou nadsázky by se Artur Gevorkyan dal připodobnit k elitnímu šéfkuchaři, na jehož recepturu spoléhá byznys ze všech koutů světa. Ze směsi prášku dokáže vytvořit během hodiny tisíce unikátních, a přesto na vlas stejných součástek. „Porovnal bych to s michelinským vařením. Musíte vědět, co a jak kombinovat, jaké ingredience a v jakém poměru použít,“ říká zakladatel firmy Gevorkyan. Základem úspěchu jeho podnikání je rychlost, kvalita a stabilita výroby. „Za 25 let jsme nepřišli ani o jednoho zákazníka. Stále máme prvního dodavatele, a dokonce i zaměstnance,“ dodává.

Při prohlídce továrny Gevorkyan ve slovenské Vlkanové se může návštěvníkovi zdát, že se ocitl v centru technologicky nejvyspělejšího oboru. Robotické lisy nepřestávají stlačovat prášek, ramena překládají součástky, z 3D tiskárny vyjíždí nové výrobky a technici na počítači kontrolují i mikronové odchylky.

Artur Gevorkyan při pohledu na svou nonstop pracující továrnu neskrývá hrdost. „Neustále posouváme hranice a máme absolutní kontrolu nad celým procesem, a to už od výroby materiálu,“ říká. Nezapomene přitom dodat, že i když je továrna vybavena nejmodernějšími přístroji, prášková metalurgie je z historického hlediska nejstarším stupněm zpracování kovů a jejich slitin. Lidstvo ji zná už více než pět tisíc let. Již starověcí Egypťané ji využívali při výrobě šperků, například těch, které dodnes zdobí Tutanchamonovu hrobku.

Netrvalo dlouho a prášek doslova znamenal peníze. „Technologie práškové metalurgie byla používána při výrobě prvních platidel. Ze zlatého, stříbrného a měděného prášku se razily mince, které měly hodnotu jako samotný materiál,“ popisuje Artur Gevorkyan s tím, že pro takovou „velkovýrobu“ musela být jedna mince stejná jako druhá. „Peníze už nevyrábíme, ale princip naší práce je stejný,“ dodává pan Gevorkyan.

„Nejsme montážní firma,“ říká Artur Gevorkyan s tím, že cílem jeho společnosti není prodávat výrobky, ale hledat řešení pro klienty. „Jsme vývojovým dodavatelem pro většinu našich zákazníků. Cílem našich specialistů je společně s vývojáři zákazníka najít cestu, jak minimalizovat náklady na náš výrobek a na celkovou sestavu, třeba převodovku,“ dodává s tím, že princip práškové metalurgie není nijak komplikovaný k pochopení. Zpravidla se směsi lisují nebo vstřikují do forem a potom zapékají při velmi vysokých teplotách.

Společnost dnes vyrábí více než 5 milionů kusů součástek měsíčně a na trh uvede více než 150 nových výrobků ročně pro klienty ve více než 40 zemích světa. „Nejvíce hrdý jsem ale na více než 150 zaměstnanců. Možná to tak nevypadá, ale nejsme firma pro normální lidi. Naši kolegové musí prací žít. Dívat se všude kolem sebe a přemýšlet, kde ještě by se naše technologie mohly uplatnit,“ dodává.

Z Arménie přes Ukrajinu na střední Slovensko

Otec Artura Gevorkyana byl jedním ze zakladatelů oboru práškové metalurgie v Arménii, odkud pan Artur pochází. Dodnes vnímá firmu Gevorkyan spíše jako rodinný podnik. Úzké vazby dokládá i to, že jeho syn Robert pracuje s další více než desítkou expertů jako manažer kvality. „Snažím se naučit naše lidi, že mezi sebou máme spolupracovat jako rodina, jinak nemáme šanci přežít,“ říká zakladatel firmy.

Sám pan Artur se paradoxně oboru práškové metalurgie původně věnovat nechtěl. Vystudoval letecké inženýrství na vojenské akademii v ukrajinském Charkově.

„Jsem konstruktér letadel a absolvoval jsem vojenskou akademii. Když jsem se rozhodl odejít z armády, tak jsem se musel něco začít učit. Jelikož jsem odmalička doma poslouchal, že prášková metalurgie je super, tak jsem se rozhodl do toho jít,“ popisuje rok 1991, kdy založil metalurgický podnik na Ukrajině. V roce 1996 přesunul výrobu na Slovensko, kde vybudoval továrnu na zelené louce.

„Mým cílem tehdy nebylo přijít na Slovensko, ale odejít z bývalého Sovětského svazu. Celý náš byznys byl a je postavený – a tak to zůstane – na tom, abychom v této části světa neměli ani dodavatele, ani odběratele a nebyli propojeni ani finančně,“ řekl pan Gevorkyan pro Seznam Zprávy.

Skutečně bezodpadová výroba

Výhodou práškové metalurgie je, že na rozdíl od klasického obrábění při výrobě nevzniká takřka žádný odpad. Pokud jsou nějaké malé zbytky z výroby, tak je můžeme znovu použít. Celý výrobní proces je energeticky efektivní, nízkoemisní a šetří suroviny.

Při výrobě je navíc využívána energie získávaná z obnovitelných zdrojů. „V tomto smyslu je tato technologie skutečně zelená a bezodpadová,“ popisuje Artur Gevorkyan. Všechny pece jsou takzvaní obojživelníci a pracují jak na zemní plyn, tak na čistý vodík nebo na dusík. „Dokud tedy na této planetě bude vzduch, můžeme pořád vyrábět,“ dodává.

Firma zaměřená na stabilitu

Továrna Gevorkyan je od ostatních výrobních závodů v mnohém odlišná již od vstupních dveří. Zdi kanceláří zdobí motivační plakáty, které často odkazují na českého prvorepublikového podnikatele Tomáše Baťu. „Obdivuji Baťu, jeho knihy mám u postele, ale v jednom s ním nesouhlasím. V našem oboru náš zákazník není náš pán, jak tvrdil. V Gevorkyan je pro nás zákazník partner,“ říká pan Gevorkyan. V ostatním se ale principů Tomáše Bati drží. Každý zaměstnanec má například v pracovní smlouvě odstavece inspirované pracovními smlouvami firmy Baťa. Jde třeba o zásadu, že každý pracovník má přinášet návrhy na zlepšení nebo že firma nechce spolupracovat s těmi, kteří plánují zůstat jen u manuální práce. „Baťa už před sto lety hovořil o něčem, co dnes nazýváme průmysl 4.0,“ dodává podnikatel.

Artur Gevorkyan také přiznává, že nepatří k podnikatelům, které žene dopředu jen vidina úspěchu. „Já jsem si v životě nepotřeboval něco konkrétního dokázat. Mnohdy jsem chtěl jen přežít. Vím, jaké to jedělit se s manželkou o jednu večeři. Vím, jaké to je, nemít peníze,“ vzpomíná. I proto klade enormní důraz na stabilitu a diverzifikaci produkce do různých průmyslových odvětví. „Během pandemie sice spadl automobilový průmysl, ale zároveň narostla poptávka po ručním nářadí,“ popisuje.

Miliardový rozvoj s trhem Start

Vstup na trh Start vnímá Artur Gevorkyan jako další krok v přiblížení se budoucnosti svého oboru a novou etapu rozvoje firmy. Rozvoj podniku byl doposud financován více formami, a to od úvěrů přes dluhopisy až po private equity. Artur Gevorkyan zdůrazňuje, že jeho společnost vždy pravidelně plnila plánované ukazatele a vždy dostála svým závazkům. „Emisi považujeme za další logický postupný krok, kdy naší vizí a cílem je vybudovat podnik s tržbami 300 milionů eur a více. V horizontu pěti let plánujeme uvést naše akcie k obchodování na hlavním trhu pražské burzy,“ dodává Artur Gevorkyan.

Peníze od investorů chce použít především na rozšíření výrobních kapacit a na další robotizaci a automatizaci výroby. „Vidím teď tolik projektů a roky a roky práce před námi a brzdí mě jedna jediná věc:  nedostatečné výrobní kapacity. Týdně k tomu máme dvě porady – kterého zákazníka upřednostnit a jak to vyřešit. A to trvá už roky,“ dodává Artur Gevorkyan. Společnost proto v rámci stávajícího areálu například již zakoupila další pozemky tak, aby bylo kam podnik dále rozšiřovat.

Na nové etapě se podle slov Artura Gevorkyana bude podílet nejen on, ale i celý jeho více než stopadesátihlavý tým. Nebojí se ani toho, že potenciálně půjde o největší úpis akcií na trhu Start. Ostatně jak stojí nad vchodovými dveřmi továrny ve Vlkanové: „Správame sa ako rodina. Bojujeme ako armáda.“

Citace BH Securites

„Máme radost, že našim klientům, kterým jsme v minulost umožnili investovat do dluhopisů společnost Gevorkyan, a tm přispět k zásadnímu rozvoji podniku, můžeme nyní nabídnout další atraktvní investční příležitost.“ říká Bohumil Pavlica, manažer oddělení alternatvních investc a podnikového fnancování společnost BH Securites. „Věříme, že tak na trh uvádíme investční nástroj, který v době rostoucí inface a omezeného množství veřejně obchodovaných titulů na pražské burze, poskytne investorům příležitost zajímavého zhodnocení jimi investovaných prostředků a zároveň přispěje k dalšímu rozvoji jak společnost Gevorkyan, tak i kapitálového trhu v České republice."

Citace p. Gevorkyan

„Vstup na trh START představuje zahájení nové etapy rozvoje naší společnosti“ říká pan Artur Gevorkyan, CEO a majoritní vlastník společnost; „postupem doby jsme se vypracovali na absolutní technologickou špičku v oboru a díky masivnímu R&D a neustálým inovacím si udržujeme zásadní konkurenční výhody. Prokázali jsme schopnost vyvinout a vyrobit nejsložitější součástky a nabízet našim zákazníkům nejen výrobek, ale komplexní řešení složitých konstrukčních celků. Díky totální kvalitě výrobků a služeb jsme si vybudovali výborné jméno a dlouhodobá obchodní partnerství v mnoha oborech po celém světě a našim jediným limitem dalšího růstu je objem výrobních kapacit. Tuto emisi považujeme za další logický postupný krok, kdy naší vizí a cílem je vybudovat podnik s tržbami 300 mil. EUR a více. V horizontu 5 let plánujeme uvést naše akcie k obchodování na hlavním trhu pražské burzy.“

Citace BCPP

“Společnost Gevorkyan patří k evropské špičce ve svém oboru. Jde o dynamicky rostoucí frmu, a právě pro takové je kapitálový trh ideální volbou pro fnancování dalšího růstu. Jsem rád, že si tato slovenská firma vybrala pro svůj primární úpis právě pražskou burzu. Investorům se tak dostává možnost investce do technologicky unikátní a sofstkované výroby, která je současně velmi efektvní a šetrná k životnímu prostředí,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha. Chcete obchodovat na kapitálových trzích?

Spojte se s těmi nejlepšími právě teď!

Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!


Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top