investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: S&P 500 a Dow Jones Industrial Average klesly o zhruba 0,2 %

24.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Deutsche Bank vykázala první čtvrtletní ztrátu za čtyři roky

24.07.2024
bankaněmeckotržby

ČEZ dnes zahájil jednání o smlouvě na stavbu dvou reaktorů v Dukovanech

24.07.2024
energetikaČEZ

Ranní zpravodaj: Americké technologické akcie v pondělí prudce vzrostly

23.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Zlato v přírodě

17.10.2022

Zlato je bezesporu kovem, který nejvíce ovlivnil dějiny lidstva. Velmi rychle se tento třpytivý kov, jež se značí Au (latinsky Aurum) stal symbolem prosperity, moci, ale i utrpení a válek. Z tohoto kovu se razily mince, vyráběly šperky a postupem času se začalo zlato používat jako finanční rezerva. V současné době se tento drahý kov v různých formách používá napříč mnoha obory, často i tam, kde by vás to nenapadlo. Čím je zlato tak výjimečné, jaké má chemické vlastnosti a kde všude jsou jeho naleziště.

Proč je zlato tak výjimečné?


Zlato je mimořádně vzácným prvkem, protože v zemské kůře se jej nachází pouze 4-5 μg/kg. V mořské vodě je pak výskyt ještě nižší, a to 0,011 μg/l. Ve vesmíru pak na jeden atom zlata připadá přibližně 300 miliard atomů vodíku.


Mezi základní vlastnosti zlata patří jeho inertnost, právě díky ní se v přírodě vyskytuje téměř vždy jako ryzí kov. Výjimečně je pak možné na zlato narazit ve formě Elektra, což je slitina se stříbrem.


Zlatá žíla ve skále


Ve starověku byly známy pouze křemenné žíly se zlatem, další formy nalezišť byly objevovány až ve 20. století. Ačkoli se jednalo v mnoha případech hlavně o mikroskopické stopy zlata, objem zlata v těchto nalezištích byl mnohem vyšší než v křemenných žílách.Těžba zlata v současnosti


V současné době se nejvíce zlata těží z porfyrových a Carlin ložisek povrchovou těžbou ve velkých objemech. Přičemž porfyrová ložiska se nachází v kořenových částech vulkanických komplexů. Carlin ložiska pak dolují mikroskopické částečky zlata. Jedná se totiž o těžbu rozpuštěného druhu zlata, které lze najít pouze chemickou analýzou.


Zlatý nuget


Menší množství se získává hlubinnou těžbou zlatonosných žil. Část zlata se získává také rýžováním ze sedimentů. V Austrálii je zlato získáváno rýžováním na sucho, větší nuggety se často dohledávají pomocí detektorů kovů.Jak vzniká zlato?


Okolo vzniku zlata panuje mnoho zajímavých teorií, tou nejrozšířenější samozřejmě je, že zlatá ložiska vznikají při průtoku horkou vodou horninami. Tato voda rozpouští nepatrná množství zlata a koncentruje je v trhlinách v zemské kůře. Jde ale o úrovně pouhým okem neviditelné.


Těžba zlata ve zlatém dolu


Podle jiných studií je vznik zlata spojen v menší míře s explozí supernov a ve větší pak s kolizí neutronových hvězd. Právě tyto kosmické procesy podle vědců poskytly dostatečné množství energie k tomu, aby se protony a neutrony mohly sloučit do podoby těžkého atomu zlata.Chemické složení zlata


Zlato by se v přírodě mělo teoreticky skládat pouze ze zlata, v přírodě se však vyskytuje ve formě sloučenin. Nejčastěji se stříbrem, mědí, platinou, paladiem, iridiem, rhodiem a řadou dalších.


Rýžování zlata z vodních toků

Významná naleziště zlata ve světě a České republice


Největší světová naleziště zlata naleznete v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii, na Sibiři nebo v Kanadě. I u nás jsou však známa méně vydatná ložiska, která se nacházejí v Jílovém u Prahy, v Roudném, v Jeseníkách, ale i v okolí Kašperských hor. U našich sousedů na Slovensku pak najdete funkční zlatý důl poblíž Bánské Bystrice.


Naleziště zlata - Kašperské Hory


 

Investujte do zlata právě nyní!

Nechte nám na sebe pár údajů, ozveme se!

Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!


Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top