investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně

14.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Tesla musí Cybertruck uzpůsobit pro vstup na evropský trh

14.06.2024
EVautoevropatesla

Čínská odveta za cla by dopadla na Mercedes, BMW, VW, Porsche a Ferrari

14.06.2024
autoevropačína

Ranní zpravodaj: Fed udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %

13.06.2024
akcieekonomikateslausa

Ranní zpravodaj: Nasdaq Composite dosáhl rekordního závěru

21.05.2024

Tržní události předchozího dne

Americké akcie v pondělí vzrostly, když index Nasdaq Composite dosáhl rekordního závěru. Průmyslový index Dow Jones klesl pod hranici 40 000 bodů, na což měl vliv pokles akcií společnosti JPMorgan. Index S&P 500 vzrostl o 0,1 %, zatímco Dow klesl o 0,5 % po pátečním rekordním uzavření tohoto blue-chip benchmarku. Technologický Nasdaq Composite vzrostl o přibližně 0,7 %, když akcie společnosti Nvidia posílily před očekávanými výsledky hospodaření tohoto výrobce čipů na konci tohoto týdne.

Akcie JPMorgan se v pondělí propadly na nižší hodnoty poté, co generální ředitel Jamie Dimon naznačil, že jeho odchod do důchodu je blíže, než Wall Street původně očekával. V odpovědi na otázku během investičního dne banky Dimon řekl, že „časový plán už není pět let“. Dodal, že plány nástupnictví jsou „již na cestě“. Wall Street již dlouho spekuluje, kdo a kdy převezme vedení banky po Dimonově odchodu do důchodu. V minulosti, kdykoli byl generální ředitel dotázán na svůj odchod do důchodu, žertoval „za pět let“.

Akcie JPMorgan se během obchodování propadly až o 4,5 %. 

Společnost Microsoft se plně věnuje umělé inteligenci pro počítače. Společnost v pondělí oznámila novou kategorii počítačů nazvanou Copilot+ PC, což je nová řada počítačů vybavených takzvanými čipy AI PC s nejnovější verzí operačního systému Microsoft Windows 11 a softwarem Copilot AI. Microsoft také prozradil, že jeho počítače Copilot+ budou nyní běžet na modelu OpenAI GPT-4o, který umožní asistentovi komunikovat s počítačem prostřednictvím textu, videa a hlasu. Uživatelé budou také moci sdílet svou obrazovku s Copilotem a vést s aplikací přirozenou konverzaci.Microsoft také vyzdvihl výkon svých počítačů Copilot+ a zdůraznil, v čem vidí výkonnostní výhodu oproti podobným zařízením společnosti Apple. Apple nyní v této oblasti za Microsoftem poněkud zaostává.

Zlato na začátku pondělního obchodování vzrostlo těsně nad rekordní hodnotu 2450 USD za unci, poté však své zisky snížilo. Drahý kov rostl a překonal svá dubnová nominální maxima v souvislosti s očekáváním, že Fed v letošním roce sníží úrokové sazby. Vysoká poptávka ze strany centrálních bank a asijských kupců rovněž pomohla cenám zlata vzrůst od počátku roku o zhruba 17 %. Stříbro se mezitím pohybovalo na nejvyšší úrovni od prosince 2012 a po silné páteční rally v pondělí krátce překonalo 32 dolarů za unci. Na rozdíl od zlata má stříbro průmyslové využití, například pro výrobu solárních panelů. Měď dosáhla v pondělí rekordních hodnot kvůli obavám z nedostatku dodávek v souvislosti s přechodem na obnovitelnou energetiku. Od začátku roku se tento kov zvýšil přibližně o 30 %. Ačkoli rally v posledních dnech pravděpodobně přilákala spekulanty, podle vedoucího oddělení strategie reálných aktiv společnosti Wells Fargo se fundamentální nabídka nezměnila. „Upřímně řečeno, nevyrábíme dostatek mědi“, „nezáleží na tom, jestli je to Čína, Indie nebo Spojené státy. Všichni tlačí na ekologizaci a měď je kovem číslo 1 v tomto ohledu“.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Zlato na začátku pondělního obchodování vzrostlo těsně nad rekordní hodnotu 2450 USD za unci, poté však své zisky snížilo. Drahý kov rostl a překonal svá dubnová nominální maxima v souvislosti s očekáváním, že Fed v letošním roce sníží úrokové sazby.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top