investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: S&P 500 a Dow Jones Industrial Average klesly o zhruba 0,2 %

24.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Deutsche Bank vykázala první čtvrtletní ztrátu za čtyři roky

24.07.2024
bankaněmeckotržby

ČEZ dnes zahájil jednání o smlouvě na stavbu dvou reaktorů v Dukovanech

24.07.2024
energetikaČEZ

Ranní zpravodaj: Americké technologické akcie v pondělí prudce vzrostly

23.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Předpoklad vývoje ceny zlata v roce 2023

05.01.2023

Přehled analytika BHS

„V roce 2022 byla cena zlata podpořena vysokou inflací, geopolitickými konflikty a pádem kryptoměn. V první polovině letošního roku by se zlatu mohlo nadále dařit, nicméně ve druhém pololetí zřejmě bude ubývat důvodů pro další růst ceny vzácného kovu,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Americký dolar

V průběhu roku 2022 americký dolar nebývale zpevnil oproti ostatním světovým měnám až na 20leté maximum v důsledku utahování měnové politiky v reakci na inflační explozi. Americký dolar, jakožto světově dominantní měna, má nezanedbatelný vliv na vývoj ceny zlata. Na konci září 2022 trhy nalezly svůj inflexní bod, ve kterém dolar změnil svůj růstový trend na klesající a pravděpodobně tak již dosáhl svého maxima v rámci současného cyklu. Podle naší prognózy se bude kurz amerického dolaru v letošním roce vyvíjet záporně a bude tak oslabovat vůči ostatním světovým měnám s potenciálem pro dočasné posílení v první polovině roku. Pokud se prognóza naplní, dlouhodobě oslabující dolar bude tlačit cenu zlata vzhůru.

Inflace a úrokové sazby

Inflace je v současnosti zřejmě nejvíce sledovaným údajem, protože se od ní odvíjí kroky centrálních bank. Rozhodnutí centrálních bankéřů ohledně nastavení měnové politiky silně ovlivňuje hodnotu peněz a ekonomický růst, potažmo právě inflaci. Očekáváme, že se v průběhu letošního roku bude dařit bankéřům krotit inflaci, která zažije strmější pád v první polovině roku a pozvolnější v té druhé. Inflace je pozitivně korelována k ceně zlata, takže její účinek se bude pravděpodobně zmenšovat v průběhu roku. Výše úrokových sazeb je negativně korelována ke zlatu a očekává se, že sazby již mnoho neporostou a ve druhé polovině roku naopak mohou začít klesat.

V roce 2022 se inflace zvyšovala a úrokové sazby taktéž, což vytvářelo proti sobě jdoucí účinky na cenu zlata. V první polovině letošního roku zřejmě budou sazby dál narůstat a inflace klesat. Ve druhé polovině roku bude inflace pokračovat v poklesu a centrální banky začnou uvažovat o rozvolňování měnové politiky. To bude výrazným impulzem pro trhy, což by mohlo podpořit cenu zlata kvůli znehodnocení amerického dolaru. Na druhou stranu padající úrokové sazby oživí chuť investorů po riziku a ti tak mohou znovu hojně investovat do relativně atraktivnějších akcií a dluhopisů, což by mohlo způsobit určitý odliv ze zlata. Účinky úrokových sazeb a inflace jsou tedy smíšené. 

Recese

Utahování měnové politiky rekordním tempem prakticky ve všech klíčových zemích vede k znatelnému zpomalení ekonomické aktivity a pravděpodobně způsobí v některých zemích recesi. V závislosti na intenzitě recese může tento vývoj podpořit negativní sentiment investorů, kteří budou hledat bezpečné úložiště mimo jiné i ve formě zlata. Slabou ekonomickou aktivitu očekáváme v průběhu většiny letošního roku s náznakem zlepšení ke konci roku 2023 nebo až na začátku roku 2024. To by mohlo v průběhu roku 2023, obzvlášť v první polovině, posílit cenu zlata.

Geopolitické události

Válka na Ukrajině byla silným motorem pro nárust ceny zlata. V obdobích krize investoři obvykle investují do zlata více, aby se zajistili proti problematickým událostem, které by je mohly ohrozit. Obecně tedy čím více pesimismu panuje mezi investory, tím více to tlačí na poptávku po zlatě. Pokud se dočkáme eskalace války na Ukrajině či rozhoření dalších konfliktů, tak by to mohlo znovu podpořit cenu zlata. Naopak pokud se konflikty podaří uklidnit a situace se bude normalizovat, mohlo by to nasměrovat investory k rizikovějším aktivům.


Autor: Mgr. Timur Barotov

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top