investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Tesla uvedla elektrický pick-up Cybertruck

01.12.2023
EVautotechnologietesla

ECB klade na Société Générale kvůli riziku přísnější požadavky

01.12.2023
bankaevroparegulace

Ranní zpravodaj: Americké akcie byly ve středu smíšené

30.11.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

Vista Outdoor odmítl nabídku na spojení s českou Colt CZ

30.11.2023
CZGakviziceinvestice

Moneta Money Bank loni zvýšila čistý zisk o 30,2 %

03.02.2023

Provozní výnosy se zvýšily o 8,5 procenta na 12,12 miliardy Kč...

Moneta Money Bank loni zvýšila čistý zisk meziročně o 30,2 procenta na 5,19 miliardy korun. Výsledek je lepší než výhled, pomohly k tomu vyšší úrokové sazby, příznivé náklady na riziko a nižší provozní náklady, než se očekávalo. Banka to dnes oznámila ČTK v tiskové zprávě. Provozní výnosy se zvýšily o 8,5 procenta na 12,12 miliardy Kč.

"Výsledek překonal výhled na čistý zisk za rok 2022 zveřejněný v únoru 2022 o téměř 18 procent," uvedla banka k čistému zisku. Provozní zisk banka loni zvýšila o 15,8 procenta na 6,52 miliardy korun. Vedení oznámilo, že navrhne výplatu dividendy za rok 2022 ve výši osm korun na akcii.

V letošním roce Moneta plánuje podle svého výhledu čistý zisk nejméně 4,3 miliardy korun a provozní výnosy nejméně 12 miliard korun. Vláda v souvislosti s energetickou krizí a růstem cen elektřiny a plynu rozhodla o tom, že na největší banky uvalí daň z mimořádných zisků, takzvanou windfall tax.

Zatímco provozní výnosy Monety se loni zvýšily o 8,5 procenta, provozní náklady vzrostly o procento na 5,59 miliardy korun. Banka mimo jiné snížila náklady na zaměstnance o 1,3 procenta. Náklady na riziko ve výši 90 milionů korun v loňském roce klesly o 87,1 procenta. Návratnost hmotného kapitálu se loni zlepšila na 18,7 procenta z 15,2 procenta o rok dřív.

"Úvěrové portfolio skupiny Moneta se meziročně zvýšilo o 5,6 procenta a dosáhlo 270,1 miliardy korun, zatímco celková nová produkce úvěrů poklesla o 28,4 procenta na 61,7 miliardy korun," uvedla banka. Zdroje financování a vklady meziročně vzrostly o 14,5 procenta na 346 miliard Kč.

Úvěry pro spotřebitele loni meziročně vzrostly o 6,8 procenta na 186,6 miliardy korun, komerční úvěry se zvýšily o 3,1 procenta na 83,4 miliardy Kč. Objem nových spotřebitelských úvěrů klesl o desetinu, nových hypotečních úvěrů o víc než polovinu, což podle banky způsobila nižší poptávka kvůli vyšším úrokovým sazbám a nejistým budoucím očekáváním. Objem nových úvěrů pro živnostníky naopak stoupl o 11,7 procenta, u nových investičních úvěrů meziročně vzrostl o 6,7 procenta.

Moneta poukázala na to, že loni v květnu podepsala smlouvu o sdílení bankomatů s Komerční bankou a v prosinci se k dohodě o sdílení bankomatové sítě připojily také UniCredit Bank a Air Bank s účinností od letošního února. "Díky tomu se počet bankomatů ve sdílené celonárodní síti rozšířil na 2048," uvedla Moneta.

"Zisk Monety překonal analytická očekávání a vykázal solidní meziroční tempo růstu. Kvalita úvěrového portfolia zůstává velmi dobrá, nízké zůstávají i náklady rizika," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Za povzbudivý považuje vývoj provozních nákladů, které navzdory citelným inflačním tlakům vykázaly stagnaci. Akcie Monety na pražské burze okolo 10:00 rostly o téměř dvě procenta na 82,80 Kč na akcii.

Moneta Money Bank, dříve GE Money Bank, měla ke konci loňska 1,5 milionu klientů a 2699 zaměstnanců. Celková klientská základna podle banky meziročně vzrostla o 5,4 procenta, zaměstnanců ubylo téměř o desetinu.

Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF. Ta usilovala o spojení Monety se svou skupinou Air Bank. Transakci o spojení částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky), s Moneta Money Bank schválili akcionáři Monety v prosinci 2021. Plán padl loni na jaře. PPF a Moneta tehdy jako důvod uvedly negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo změny požadavků centrální banky na kapitálovou vybavenost bank v ČR. S akciemi Monety se obchoduje na pražské burze.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top