investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie v úterý uzavřely v zeleném s rekordními maximy

22.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Divize Amazonu investuje 15,7 miliardy eur do datového centra

22.05.2024
amazonevropainvestice

Apple možná získával minerály z konfliktních oblastí Konga

22.05.2024
applevýroba

Ranní zpravodaj: Nasdaq Composite dosáhl rekordního závěru

21.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusazlato

Microsoft investuje do datových center v Japonsku

09.04.2024

Je to největší investice firmy v zemi...

Americká společnost Microsoft investuje do roku 2025 v Japonsku do datových center 2,9 miliardy USD (67,7 miliardy Kč). Je to největší investice firmy v zemi a je reakcí na snahu Tokia o zvýšení výpočetního výkonu pro umělou inteligenci (AI). Řekl to japonskému listu Nikkei prezident Microsoftu Brad Smith.

Přijetí AI a investice do domácích kapacit se staly národní prioritou pro vlády po celém světě, upozornil Smith. Tokio zavádí opatření, jejichž cílem je zvýšit výpočetní výkon AI v zemi kvůli obavám, že domácí data budou přenesena a uložena v datových centrech v zahraničí.

Microsoft je dvojkou v poskytování cloudových služeb, za společností Amazon Web Services (AWS). Firma instaluje pokročilé polovodičové součástky pro AI, které jsou navrženy a optimalizovány speciálně pro použití v systémech AI, ve dvou stávajících centrech ve východním a západním Japonsku. Firma také plánuje v Japonsku program rekvalifikací související s AI, kdy chce za tři roky vyškolit tři miliony pracovníků a zřídit v Tokiu novou laboratoř pro výzkum a vývoj v robotice a AI.

Firma OpenAI podporovaná Microsoftem představila v roce 2022 svého chatbota ChatGPT s umělou inteligencí, který vyvolal celosvětový povyk kolem generativní AI. Vzrostla poptávka po rozsáhlých jazykových modelech, které jsou základem technologií pro služby jako ChatGPT, na cloudových platformách.

Vlády také stále častěji požadují "datovou suverenitu", což znamená, že data dané země by měla být spravována v té zemi, a ne v zahraničí. Důvodem jsou obavy o bezpečnost a soukromí. Tokio omezilo přenos osobních údajů do zahraničních datových center. To způsobilo, že cloudové platofrmy jako AWS a Google oznámily vyšší investice do datových center v Japonsku.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top