Český průmysl roste nejvýrazněji od roku 2022

Česká průmyslová výroba vykázala letos v květnu poměrně výrazný meziměsíční pokles, a to o 1,6 procenta v sezónním očištění. Výrazněji průmysl meziměsíčně klesl naposledy v květnu 2024, tedy přesně o rok dříve.

Český průmysl roste nejvýrazněji od roku 2022
Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda

Letos v květnu se dostavilo odeznění efektu předzásobování z přechozích měsíců, které bylo způsobeno obavou z vyhrocené světové obchodní války. Ta se ale zatím nedostavila, neboť americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa začátkem dubna rozhodla odložit účinnost mimořádně vysokých cel na dovoz prakticky z celého světa o 90 dní.

V únoru až dubnu letošního roku tak z podstatné části právě kvůli efektu předzásobování vykazoval tuzemský průmysl meziměsíční nárůsty.

Reklama

Meziročně však v květnu průmyslová v produkce vykázala poměrně solidní růst o 2,2 procenta. Jedná se o nejvýraznější meziroční nárůst od prosince 2022.   

Solidní květnový meziroční růst průmyslu zlepšil průmyslníkům náladu natolik, že v červnu se pak podle nich podmínky v českém zpracovatelském průmyslu meziměsíčně zlepšily, poprvé od května 2022, tedy za více než tři roky.

Reklama

Průmyslníci hlásí lepší podmínky v průmyslu, neboť registrují prudký nárůst objemu výroby a také navýšení objemu nových zakázek. Nárůst objemu výroby je nejprudší od února 2022. Tedy prakticky od posledního měsíce před ruskou invazí na Ukrajinu. K ní došlo na konci února 2022 a zapříčila dramatický nárůst cen energií. S ním se potýkal český, ale třeba i německý průmysl. Nyní je tedy zřejmé, že se český průmysl z tohoto šoku do značné míry již „otřepal“. Vykazuje značnou odolnost vůči hrozbě obchodních válek a i pokračujícímu geopolitickému napětí. Pokud by ve druhém letošním pololetí hrozba obchodních válek opadla, což nelze vyloučit, bude to vzpruhou jak německému průmyslu, tak zprostředkovaně dále také tomu českému.

Průmyslníkům v ČR k lepším podmínkám ovšem pomáhá také setrvalé snižování zaměstnanosti, jež pokračovalo také letos v červnu. To jim umožňuje šetřit výdaje a zefektivňovat výrobu. Výsledkem je mírný nárůst míry nezaměstnanosti v ČR. Za celý letošní rok by průmyslová výroba v ČR měla přidat zhruba jedno procento. 

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
hlavní ekonom Trinity Bank

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. V letech 2020-2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, která se zaměřovala zejména na boj s ekonomickými důsledky šíření onemocnění COVID-19. Je činný také jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN). Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Sleduje vývoj (geo)politické a ekonomické situace ve světě a v České republice.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama