investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Výprodej na trzích se ve čtvrtek rozšířil

19.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Nasdaq ve středu prudce klesl

18.07.2024
S&P500akciedow jonesnasdaqusa

Vyvrátili vědci rasismus?

18.07.2024

Výrobce polovodičů TSMC navýšil tržby o 40 procent

18.07.2024
AItechnologietržbytsmcvýroba

Huawei chce navzdory sankcím USA znovu být lídrem v oblasti chytrých telefonů

18.08.2021

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies se nevzdá a navzdory americkým sankcím se nakonec vrátí...

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies se nevzdá a navzdory americkým sankcím se nakonec vrátí "na trůn" trhu s chytrými telefony. Během nedávného setkání se zaměstnanci Huawei to řekl předseda správní rady Kuo Pching. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Bývalý americký prezident Donald Trump čínskou firmu v květnu 2019 zařadil na černou listinu, a znemožnil jí tak nakupovat důležité technologie amerického původu. Argumentoval přitom obavami o národní bezpečnost. Loni Trumpova administrativa omezila přístup čínské společnosti k čipům vyvinutým či vyráběným s využitím amerických technologií.

"Všichni vědí, že telefonní čipy potřebují pokročilé technologie malých rozměrů a s nízkou spotřebou energie. Společnost Huawei je může navrhnout, ale nikdo nám je nepomůže vyrobit: jsme v pasti," uvedl Kuo. Dodal nicméně, že problém lze vyřešit.


"Společnost Huawei bude i nadále působit v oblasti mobilních telefonů a s pomocí neustálého pokroku ve výrobě čipů se nakonec vrátí na trůn chytrých telefonů," uzavřel.


Podle analytické společnosti Canalys společnost Huawei, kdysi krátce největší světový prodejce chytrých telefonů, ve druhém čtvrtletí poprvé po více než sedmi letech vypadla z žebříčku pěti výrobců chytrých telefonů, kteří mají nejvíce dodávek na čínském trhu. Předběhly ji mimo jiné firmy Vivo, Oppo či Xiaomi.


Huawei loni prodal divizi levných telefonů Honor v naději, že se mu podaří oživit prodej, když se oddělí od mateřské firmy zasažené sankcemi. Tržby společnosti se v letošním prvním pololetí propadly o 29 procent, což je největší pokles za dobu existence firmy. Tržby spotřebitelské divize, kam spadají i chytré telefony, se propadly o 47 procent na 135,7 miliardy jüanů (455,4 miliardy Kč).


Spojené státy společnost Huawei obviňují z krádeže technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale Huawei dlouhodobě odmítá. Vedení Huawei nepředpokládá, že administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena firmu z černé listiny odstraní.


Zdroj: ČTK
"Čína zbohatla na kopírování technologií ze západního světa. Zatímco naše společnosti masivně investovaly do výzkumu a vývoje, čínské firmy se učily z našich chyb a dosáhly technologického pokroku s výrazně nižšími náklady. Takové chování již není možné. Západní svět se musí začít bránit a důsledně vymáhat dodržování práv duševního vlastnictví."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top