investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: S&P 500 a Dow Jones Industrial Average klesly o zhruba 0,2 %

24.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Deutsche Bank vykázala první čtvrtletní ztrátu za čtyři roky

24.07.2024
bankaněmeckotržby

ČEZ dnes zahájil jednání o smlouvě na stavbu dvou reaktorů v Dukovanech

24.07.2024
energetikaČEZ

Ranní zpravodaj: Americké technologické akcie v pondělí prudce vzrostly

23.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Hospodaření ČEZ plní předpoklady

07.11.2023

Čistý zisk společnosti za třetí čtvrtletí by tak měl meziročně téměř o polovinu klesnout...

Hospodaření energetické skupiny ČEZ v letošním roce zatím podle analytiků naplňuje předpoklady. Čistý zisk společnosti za třetí čtvrtletí by tak měl meziročně téměř o polovinu klesnout kvůli mimořádným odvodům státu. Tržby firmy naopak podle analytiků vzhledem k vyšším cenám elektřiny na trhu rostou. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Předpokládají, že ČEZ při nejmenším splní své celoroční cíle hospodaření, možná je ještě navýší. Výsledky hospodaření po třetím čtvrtletí firma oznámí ve čtvrtek. Energetická skupina ČEZ letos v prvním pololetí vydělala 22,3 miliardy korun, čistý zisk společnosti byl tak meziročně o 34 procent nižší.

"Vzhledem k vyšším realizovaným cenám elektřiny očekáváme, že ČEZ oznámí za třetí kvartál tohoto roku vyšší tržby a mírný růst zisku EBITDA. Čistý zisk ale poklesne zejména kvůli speciální dani z nadměrných zisků," řekl ČTK analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Provozní zisk EBITDA za třetí čtvrtletí by podle něj meziročně stoupnout asi o 1,4 procenta na 30,5 miliardy Kč, tržby pak o více než devět procent na 88,1 miliardy Kč. Důvodem jsou zejména vyšší realizované ceny elektřiny. Naopak čistý zisk za třetí kvartál podle Trampoty meziročně poklesl o téměř 50 procent na 9,4 miliardy Kč.

Meziroční růst tržeb i provozního zisku očekává i analytik J&T Banky Milan Lávička. Provozní zisk odhaduje na úrovni 32 miliard korun. "Na jednu stranu má pozitivní dopad vyšší cena realizované elektřiny, na druhou stranu do nákladů negativně dopadají odvody z nadměrných tržeb, vyšší provozní náklady v důsledku zvýšené inflace a vyšší zisk z derivátových obchodů s komoditami ve třetím čtvrtletí 2022 oproti letošnímu roku. Do čistého zisku se podobně jako v prvním pololetí dále negativně projeví daň z mimořádných zisků," vysvětlil Lávička.

ČEZ by tak podle analytiků měl naplnit své celoroční cíle hospodaření. Ty počítaly s provozním ziskem na úrovni 105 až 115 miliard Kč a s čistým ziskem kolem 33 až 37 miliard Kč. Trampota upozornil, že při spojení půlročních výsledků firmy a odhadů na třetí čtvrtletí zbývá ČEZ ke splnění firemních cílů za rok v posledním kvartále dosáhnout asi 3,1 miliardy Kč čistého zisku a kolem 17 miliard Kč k zisku EBITDA. "Předpokládáme, že ČEZ své cíle splní. Stále ale také vnímáme možnost, že bude celoroční projekce zvýšena," dodal Trampota.

Podobný vývoj očekává i Lávička, podle něhož firma nejspíš navýší celoroční výhled provozního zisku. U čistého zisku k přesnějšímu odhadu podle Lávičky zůstává velká neznámá v podobě tzv. windfall tax. "I když dosavadní výsledky naznačují překonání výhledu, vzhledem k nejistotě ohledně konečné výše této daně za celý rok nedokážeme kroky managementu ohledně případné úpravy výhledu odhadnout," dodal Lávička.

Mimořádné odvody v podobě daně z neočekávaných zisků a mimořádných odvodů z nadměrných tržeb zavedla v souvislosti s energetickou krizí v závěru loňského roku vláda. Výnosy z toho mají pokrýt náklady na opatření související s prudkým růstem cen energií.

ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top