investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 ztratil přibližně 0,2 %

21.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví

21.06.2024
akviziceevropainvestice

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Čínská vláda chystá pomoc zadlužené realitní firmě Country Garden

22.11.2023

Na seznamu figurují i další developerské firmy, které se dostaly do problémů...

Čína zařadila zadluženou realitní společnost Country Garden Holdings na předběžný seznam 50 developerů, kteří mohou mít nárok na rozsáhlou finanční podporu. S odkazem na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Na seznamu figurují i další developerské firmy, které se dostaly do problémů, jako je Sino-Ocean Group a CIFI Holdings.

Narůstající problémy v čínském realitním sektoru, který se potýká s nedostatkem peněz a s vysokými dluhy, vyvolávají obavy z širší finanční krize. Realitní sektor se totiž na výkonu čínské ekonomiky podílí zhruba jednou čtvrtinou. Potíže, které se táhnou už několik let, už tvrdě zasáhly hospodářský růst a důvěru spotřebitelů.

Čínské úřady mají zájem na tom, aby se jakákoli rizika, která představují problémy s likviditou ve firmě Country Garden, nepřenesla do širší ekonomiky, řekly už dříve agentuře Reuters informované zdroje. Různé záchranné plány totiž úřady zvažují už delší dobu. Country Garden se ke zprávě agentury Bloomberg odmítla vyjádřit, Sino-Ocean a CIFI bezprostředně na dotazy neodpověděly.

Regulátoři jsou připraveni dokončit seznam a distribuovat jej bankám a dalším finančním institucím do několika dní, uvedl s odkazem na nejmenované zdroje Bloomberg. Společnost Country Garden, která bývala největším developerem soukromých nemovitostí v Číně, zmeškala v říjnu výplatu kuponu. Technicky se tím ocitla v platební neschopnosti.

Jaká konkrétní opatření budou přijata na podporu developerů, kteří jsou na předběžném vládním seznamu, zatím není jasné. Informace z poslední doby naznačují, že čínská vláda změnila postoj k sektoru nemovitostí a usiluje o aktivnější podpůrná opatření. To je pro odvětví příznivý krok, poznamenala analytička úvěrového trhu ve společnosti ANZ Bank China Ting Meng.

"Nicméně pro developery v prodlení s platbou bude jakákoli nová hotovostní injekce upřednostňovat dodání domů před splácením dluhu," řekla analytička. Vyřešení dluhových problémů bude podle ní záviset na budoucích jednáních o restrukturalizaci.

Největší překážkou pro oživení trhu nemovitostí je stále obrovský počet zpožděných bytových projektů v menších městech, uvedla makléřská společnost Nomura. Ta očekává, že Peking nakonec zachrání některé velké developery, kteří se dostali do problémů, a zaplní obrovský výpadek ve financování výstavby a dodání domů, které byly prodány dřív, než byly postaveny. Mnoho čínských developerů, kteří v posledních dvou letech nesplatili dluh, mají problém dokončit rozestavěné bytové projekty.

Country Garden dluží v zahraničí téměř 11 miliard dolarů (247 miliard Kč) a v Číně si nabrala úvěry za dalších v přepočtu šest miliard USD. Když v říjnu nesplatila splátku dluhopisu, tak uvedla, že i přesto zajistí předání domů. Některým věřitelům také podle Reuters řekla, že do konce roku plánuje restrukturalizaci dluhu, který má v zahraničí.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top