investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie skončily ve čtvrtek převážně v červených číslech

19.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Apple odstranil ze svého čínského obchodu aplikace WhatsApp a Threads

19.04.2024
appleusačína

Tesla svolává téměř 3900 Cybertrucků

19.04.2024
autotesla

Ranní zpravodaj: Velké technologické společnosti byly hnacím motorem dění na trhu

18.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ceny pohonných hmot v ČR rostou. Lidem se vyplatí vyrazit do Polska

02.02.2022

Na čerpacích stanicích v České republice můžeme takřka každý den sledovat, že se...

Na čerpacích stanicích v České republice můžeme takřka každý den sledovat, že se zdražuje o několik haléřů. V průběhu týdnů se to nasčítá a ceny pohonných hmot stoupnou o desetihaléře za litr. Na vině je rostoucí cena ropy, která od začátku prosince zdražila z 65 na 89 dolarů za barel, což je dáno především očekáváním investorů, že postupně budou rušena koronavirová opatření ve světě a globální ekonomika se bude moci naplno rozběhnout.

Českým řidičům částečně pomáhá příznivý vývoj na měnovém trhu, kde můžeme pozorovat posilování koruny vůči dolaru. Tento efekt však není schopen přehlušit raketový nárůst ceny ropy, takže výhled pro následující týdny je jednoznačný. Bude se dál zdražovat.

 

Podcast - BHS Insights

02.02.2022 - Ceny pohonných hmot v ČR rostou, lidem se vyplatí vyrazit do Polska

Délka: 00:00:00


00:00:00


Proti vysokým cenám ropy zakročila polská vláda, která snížila DPH na paliva z 23 na 8 procent. Tím byl vytvořen výrazný cenový rozdíl mezi pohonnými hmotami v České republice a Polsku, který se pohybuje okolo 8 korun za litr. To bude motivovat české řidiče, aby tankovali v polském pohraničí. Výsledkem mohou být výpadky ve výběru daní do českého státního rozpočtu.

 

K výhodným nákupům v Polsku přispívá posilující koruna vůči zlotému. Lidem se kromě paliv vyplatí nakupovat v Polsku i potraviny, dětské potřeby, hnojiva či cigarety. Cenové rozdíly jsou natolik velké, že do Polska mohou začít jezdit nejen lidé z blízkého pohraničí, ale i obyvatelé ze středu České republiky.


Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

„Čerpací stanice v českém pohraničí zapláčou, protože lidé budou jezdit tankovat do Polska, kde jsou pohonné hmoty přibližně o 8 korun za litr levnější než u nás. Nákupem paliv to však nekončí. Lidem se vyplatí zajet si i pro potraviny, dětské potřeby, hnojiva či cigarety.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top