investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Akcionáři Toyoty znovu podpořili Tojodu v čele správní rady

18.06.2024

Automobilka přitom čelí skandálu kolem falšování certifikačních testů...

Akcionáři japonské automobilky Toyota dnes potvrdili ve funkci předsedy správní rady Akia Tojodu i dalších devět členů rady, uvedla společnost v tiskové zprávě. Automobilka přitom čelí skandálu kolem falšování certifikačních testů. Hodnota akcií podniku od vypuknutí skandálu klesla více než o desetinu.

Důvěra v Tojodu mezi akcionáři se podle výsledků hlasování snížila. Zatímco v roce 2022 obdržel 96 procent hlasů, dnes už to bylo jen 85 procent. Dva přední zmocněnci akcionářů podle agentury Reuters doporučovali hlasovat proti Tojodovi.

Jeho znovuzvolení se přesto očekávalo vzhledem k vlastnickému podílu, který v automobilce drží další firmy skupiny Toyota, rekordním finančním výsledkům i popularitě, jíž se vnuk zakladatele společnosti těší mezi drobnými investory v Japonsku, poznamenal Reuters.

Výkonný šéf Toyoty Kodži Sató valnou hromadu využil k tomu, aby se znovu omluvil za problémy s certifikací.

Japonská vláda na začátku června zjistila nesrovnalosti v žádostech o certifikaci vozidel domácích automobilek Toyota, Mazda, Honda, Suzuki a Yamaha. Firmám Toyota, Mazda a Yamaha následně ministerstvo dopravy nařídilo, aby dočasně pozastavily dodávky šesti modelů. Toyota byla potom první z těchto automobilek, v jejichž sídle vláda zahájila inspekce.

Rovněž na začátku června Toyota ve Spojených státech svolala do servisu 100.000 automobilů kategorií SUV a pick-up kvůli úlomkům v motoru, které mohou způsobit jeho zastavení. Šlo mimo jiné o pick-upy Toyota Tundra a vozy SUV LX600 s šestiválcovým motorem LX600.

V uplynulém finančním roce Toyota zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 4,94 bilionu jenů (téměř 720 miliard Kč). Hospodaření podpořila vysoká poptávka po autech po skončení pandemie covidu-19 a také slabší kurz jenu. Tržby za finanční rok do konce března vzrostly o 21,4 procenta na rekordních 45,1 bilionu jenů (6,6 bilionu Kč).


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top