investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Zisky ropných koncernů Exxon a Chevron vykázaly výrazný meziroční pokles

27.10.2023

Vyplývá to z dnešní výsledkové zprávy podniku...

Zisk amerického ropného koncernu Exxon Mobil se ve třetím čtvrtletí propadl o více než polovinu na 9,1 miliardy dolarů (zhruba 213 miliard Kč) z rekordních 19,7 miliardy dolarů před rokem. Vyplývá to z dnešní výsledkové zprávy podniku. Výrazný meziroční pokles zisku vykázala rovněž konkurenční firma Chevron.

Ve srovnání s letošním druhým čtvrtletím se nicméně zisk Exxonu zvýšil o 15 procent. Přispěly k tomu vyšší ceny ropy a solidní poptávka po benzinu a naftě. Negativní vliv měly na výsledky chemické aktivity, které zasáhl růst cen surovin. Zisk chemické divize se propadl na 249 milionů dolarů z 828 milionů ve druhém čtvrtletí, uvedla agentura Reuters.

Celkové tržby společnosti Exxon ve třetím čtvrtletí klesly na 90,76 miliardy dolarů ze 112,07 miliardy před rokem. Překonaly však očekávání analytiků, kteří je podle agentury AP odhadovali na 89,29 miliardy dolarů.

Chevron dnes oznámil, že jeho čistý zisk se ve třetím čtvrtletí propadl o více než 40 procent na 6,5 miliardy dolarů (zhruba 152 miliard Kč) z 11,2 miliardy dolarů před rokem. Podnik už dříve upozornil, že jeho produkci ve třetím čtvrtletí sníží odstávky u některých těžařských aktivit.

Tento týden společnost Chevron oznámila, že se dohodla na převzetí menšího konkurenta Hess za 53 miliard dolarů. Exxon tento měsíc ohlásil dohodu o převzetí rivala Pioneer Natural Resources za téměř 60 miliard dolarů.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top