investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně

14.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Tesla musí Cybertruck uzpůsobit pro vstup na evropský trh

14.06.2024
EVautoevropatesla

Čínská odveta za cla by dopadla na Mercedes, BMW, VW, Porsche a Ferrari

14.06.2024
autoevropačína

Ranní zpravodaj: Fed udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %

13.06.2024
akcieekonomikateslausa

Výrobce počítačů Lenovo zvýšil čtvrtletní zisk o 118 %

23.05.2024

Výsledky podpořilo oživení globální poptávky po počítačích...

Čínský výrobce počítačů Lenovo zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí svého finančního roku čistý zisk o 118 procent na 248 milionů USD (5,7 miliardy Kč). Výsledky podpořilo oživení globální poptávky po počítačích, uvedla firma v dnešní výsledkové zprávě. Lenovo je největším výrobcem osobních počítačů na světě.

Tržby za tři měsíce do konce března stouply o devět procent na 13,8 miliardy USD. Překonaly tak odhady analytiků v anketě společnosti LSEG, kteří v průměru čekali tržby 13 miliard USD. Firma také zaznamenala růst tržeb druhé čtvrtletí za sebou, předtím jí tržby pět čtvrtletí v řadě klesaly v souvislosti s globálním snížením poptávky po počítačích a serverech po období pandemie nemoc covid-19.

Výzkumná společnost IDC v dubnu oznámila, že globální trh s osobními počítači se v prvním čtvrtletí letošního roku po téměř dvou letech poklesu vrátil k růstu. Odbyt počítačů se v prvním čtvrtletí zvýšil o 1,5 procenta na 59,8 milionu kusů a společnost Lenovo si udržela pozici jedničky s podílem na trhu kolem 23 procent.

Za celý finanční rok, respektive za 12 měsíců do konce března, ale firmě tržby klesly, a to o osm procent na 56,9 miliardy USD. Mírně ale překonaly odhady analytiků, kteří čekali tržby 56,19 miliardy USD.

Lenovo také aktivně zkoumá příležitosti v oblasti umělé inteligence (AI) a pokračuje v rozšiřování svého podnikání mimo osobní počítače, tedy do oblastí, jako jsou chytré telefony, servery a služby informačních technologií. Tržby divize služeb ve čtvrtém čtvrtletí stouply o 8,5 procenta na 1,8 miliardy USD.

Firma začala tento měsíc dodávat počítače s AI, což je nový typ počítačů, které jsou konfigurovány pro efektivní provoz aplikací s umělou inteligencí. Analytici banky Morgan Stanley předpovídají, že Lenovo bude pravděpodobně nejvíce těžit z rostoucího zájmu o počítače s AI v Asii.

Zatímco v letošním roce by mohly tvořit počítače s AI necelých pět procent trhu, do roku 2028 bude podle analytiků Morgan Stanley 64 procent nových počítačů s AI. Do roku 2028 tak mohou mít tyto počítače na tržbách Lenova podíl 53 procent, což bude nejvyšší podíl ze všech výrobců osobních počítačů. V současnosti mají podíl dvě procenta, uvedla agentura Reuters.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top