investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Amazon investuje v Německu dalších deset miliard eur

19.06.2024
amazonevropainvesticeněmecko

Fisker požádal o soudní ochranu před věřiteli

18.06.2024
EVautousavýroba

V Číně vyšetřují velkou stínovou banku, půjčovala miliardy realitním firmám

27.11.2023

Čínské úřady zahájily vyšetřování jedné z největších stínových bank v zemi...

Čínské úřady zahájily vyšetřování jedné z největších stínových bank v zemi Zhongzhi Enterprise Group (ZEG). Úředníci ve víkendovém prohlášení podle BBC uvedli, že ji vyšetřují kvůli "podezření z nezákonných trestných činů". Společnost, která podle některých zpráv dříve vyhlásila bankrot, půjčovala miliardy realitním firmám a její pobočka pro správu aktiv na svém vrcholu spravovala více než bilion jüanů (přes tři biliony Kč).

ZEG je v čínském stínovém bankovnictví významným hráčem. Označení je používané pro systém věřitelů, makléřů a dalších úvěrových zprostředkovatelů, kteří nespadají do oblasti tradičního regulovaného bankovnictví. Stínové bankovnictví, které není regulováno, nepodléhá stejným druhům rizik, likvidity a kapitálových omezení jako tradiční banky.

Podle některých zpráv ZEG minulý týden v dopise investorům oznámila, že její závazky, tedy až 64 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč), převýšily objem jejích aktiv, která se nyní odhadují na přibližně 38 miliard dolarů.

Ačkoli úřady uvedly, že přijaly "trestní donucovací opatření" proti "mnoha podezřelým", stále není jasné, o koho se jedná a jakou roli ve firmě hráli, píše BBC. Zakladatel společnosti Sie Č'-kchun zemřel v roce 2021 na infarkt.

Hodnota čínského stínového bankovnictví se pohybuje kolem tří bilionů dolarů. Často poskytuje záchranné finanční lano sektoru nemovitostí v zemi. Toto kdysi rychle se rozvíjející odvětví bylo zasaženo vážnou úvěrovou krizí a některé z největších realitních firem jsou nyní na pokraji finančního kolapsu.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top