investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Fed udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %

13.06.2024
akcieekonomikateslausa

Snížením byrokracie o čtvrtinu by firmy ročně ušetřily 18 miliard korun

13.06.2024
ekonomikaobchodpodnikáníčesko

Google bude s pomocí AI testovat funkci pro zjištění krádeže telefonu

12.06.2024
AIgoogletechnologie

Ranní zpravodaj: Akcie Tesly v úterý klesly až o 3 %

12.06.2024
akcieappleburzainflacetesla

Šéf Applu hájil před soudem pravidla mobilního obchodu App Store

24.05.2021

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook hájil v pátek před soudem...

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook hájil v pátek před soudem podmínky, která jeho firmy uplatňuje při provozování mobilního obchodu App Store. Apple čelí žalobě od společnosti Epic Games, podle které Apple zneužívá svého postavení na trhu. Cook argumentoval hlavně bezpečností uživatelů, uvedla dnes agentura AP.

Hra Fortnite od společnosti Epic Games byla v obchodě App Store zhruba dva roky. Loni ji Apple ze svého obchodu vyřadil, když zjistil, že společnost Epic Games má snahu Apple obcházet a vybírat od uživatelů poplatky přímo. Chtěla se tak vyhnout třicetiprocentnímu poplatku, který si Apple účtoval. Vývojářská společnost následovně podala na Apple žalobu.


Cook svědčil před soudem zhruba čtyři hodiny. Uvedl, že přísná pravidla fungování mobilního obchodu App Store byla zavedena na ochranu uživatelů přístrojů jeho firmy. Uvedl také, že třicetiprocentní poplatek firma účtuje jen velmi úspěšným aplikacím. Poplatek je podle něj opodstatněný, protože zařazení produktu do mobilního obchodu App Store poskytuje vývojářům velkou publicitu. Uvedl, že neví přesně, zda obchod vydělává. "Pro App Store nemáme samostatný výkaz zisků a ztrát," prohlásil.


Zástupci firmy Epic Games poukázali během stání na několik okolností, jež podle nich jsou v rozporu s tvrzeními Cooka. Apple podle nich uzavřel v Číně smlouvu, která může potenciálně narušit soukromí uživatelů. Na ochraně soukromí při tom stojí podstatná část veřejné tváře Applu. Soudkyně se také zajímala o průzkum, ve kterém bezmála 40 procent vývojářů vyjádřilo nespokojenost se systémem poplatků mobilního obchodu a jeho fungováním. Podle Cooka, který tvrdil, že s výzkumem není seznámen, to může být tím, že firma odmítá podstatný počet aplikací. U soudu také zaznělo, že k snížení poplatku na 15 procent do prvního milionu dolarů příjmů Apple přistoupila až po žalobě od společnosti Epic Games. Soudkyně se také podivovala nad tím, že poplatek musí hradit hry, ale jiné aplikace platit nemusí.


Soudní proces ve sporu mezi technologickým gigantem Apple a tvůrcem videoher Epic Games je ostře sledovaný. Podle expertů je v sázce i budoucnost platformy App Store. Kvůli cenám v tomto on-line obchodě totiž Apple čelí žalobě i jinde, nejnověji si na něj stěžují spotřebitelé v Británii.


Zdroj: ČTK
"Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne založili Apple v garáži v roce 1976. Počáteční kapitál získali prodejem mikrobusu a kalkulačky za 1 350 dolarů. Dnes již tržní kapitalizace společnosti Apple překročila hranici dvou bilionů dolarů."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top