investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Dow Jones se poprvé v historii dotkl hranice 40 000 bodů

17.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Reddit podepsal smlouvu s OpenAI

17.05.2024
AIakcietechnologie

Ranní zpravodaj: Všechny tři hlavní americké indexy uzavřely na rekordních hodnotách

16.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

ČEZ investuje do roku 2030 v Ústeckém kraji 100 miliard Kč

16.05.2024
investiceČEZčesko

Ranní zpravodaj: Indexy S&P 500 a Dow Jones poskočily o zhruba 0,5 %

15.05.2024

Tržní události předchozího dne

Indexy S&P 500 a Dow Jones poskočily o zhruba 0,5 %, resp. 0,3 %. Technologický Nasdaq Composite vzrostl o přibližně 0,8 %.

Podle nových údajů zveřejněných v úterý vzrostly velkoobchodní ceny USA  v dubnu více, než se očekávalo. Při analýze revizí březnového indexu cen výrobců však předseda Fedu Jerome Powell tvrdil, že údaj byl „smíšený“. „Před několika hodinami jsme měli údaj o indexu cen výrobců a řekl bych, že je vlastně docela smíšený,“ řekl Powell během panelu v Amsterdamu. „Hlavní čísla byla vyšší, ale zpětné revize zlepšily obrázek.“ Dodal: „Nenazval bych to silně proinflačním údajem, spíše jakýmsi smíšeným.“ Podle posledního zveřejnění indexu cen výrobců, který měří ceny, jež výrobci dostávají za vyrobené zboží, se velkoobchodní ceny v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,5 %, což je více, než očekával konsenzus ve výši 0,3 %. „Jádrový“ PPI, který vylučuje volatilní kategorie potravin a energií, se rovněž zvýšil o 0,5 %, což bylo nad odhady 0,2% nárůstu. V rámci zveřejnění byl také březnový meziměsíční růst cen revidován směrem dolů na pokles o 0,1 % z původního údaje o zvýšení o 0,2 %. V úterý Powell v obecné rovině k inflaci uvedl, že jeho důvěra v pokračující ochlazování inflace není tak vysoká jako na začátku roku a že centrální banka bude muset být se snížením úrokových sazeb trpělivá. "Nečekali jsme, že to bude hladká cesta, ale tyto údaje byly vyšší, než myslím kdokoli očekával,“ řekl Powell.

Prezident Biden v úterý hovořil o rozhodnutí administrativy zavést novou vlnu cel na celou řadu čínského zboží. „Američtí pracovníci mohou překonat a konkurovat komukoli, pokud je soutěž férová. Příliš dlouho však férová nebyla,“ řekl prezident při projevu na trávníku Bílého domu. Kritizoval čínskou vládu, že „podvádí“ kvůli velkým státním dotacím a „nespravedlivě nízkým“ cenám na světovém trhu. Hlavní pozornost je věnována elektromobilům, na které se letos mají čtyřnásobně zvýšit cla z 25 % na 100 %. „Budoucnost elektrických vozidel bude vyráběna v Americe odboráři. Tečka,“ řekl Biden. Dalšími cíli cel jsou ocel, hliník, polovodiče, zdravotnické prostředky a další. Administrativa plánuje zvýšit cla na čínský dovoz v hodnotě 18 miliard dolarů. Bidenovy kroky zejména nezahrnují snížení cel na Čínu ve výši více než 300 miliard dolarů, které Trump zavedl. Biden do značné míry znovu navázal na politiku bývalého prezidenta Donalda Trumpa - a navrch přidal nová cla na některá odvětví. Prezident zaujímá tvrdý, strategický přístup, který kombinuje investice doma s prosazováním práva vůči Číně v klíčových odvětvích. Většina nových cel oznámených tento týden by se mohla projevit rychle a měla by být zavedena ještě letos.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Podle nových údajů zveřejněných v úterý vzrostly velkoobchodní ceny USA v dubnu více, než se očekávalo. Při analýze revizí březnového indexu cen výrobců však předseda Fedu Jerome Powell tvrdil, že údaj byl „smíšený“.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top