investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně

14.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Tesla musí Cybertruck uzpůsobit pro vstup na evropský trh

14.06.2024
EVautoevropatesla

Čínská odveta za cla by dopadla na Mercedes, BMW, VW, Porsche a Ferrari

14.06.2024
autoevropačína

Ranní zpravodaj: Fed udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %

13.06.2024
akcieekonomikateslausa

Ranní zpravodaj: Dow Jones se poprvé v historii dotkl hranice 40 000 bodů

17.05.2024

Tržní události předchozího dne

Americké akcie ve čtvrtek nedokázaly dosáhnout nových rekordů, přestože index Dow Jones se poprvé v historii dotkl hranice 40 000 bodů. Dow zakončil den poklesem o 0,1 % a uzavřel na 39 869 bodech. Technologický Nasdaq Composite klesl o přibližně 0,3 %, zatímco index S&P 500 se snížil o přibližně 0,2 %. Index S&P uzavřel těsně pod úrovní 5 300 bodů poté, co ve středu tuto hodnotu poprvé překonal.

Ve čtvrtek tři představitelé Fedu - prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mesterová, prezident newyorského Fedu John Williams a prezident richmondského Fedu Thomas Barkin - při svých vystoupeních na samostatných akcích varovali před vyššími úrokovými sazbami na delší dobu. Zdálo se, že tento komentář vzal akciím vítr z plachet při jejich nedávné rallye. „Držet náš restriktivní postoj po delší dobu je v tuto chvíli rozumné“ řekla Mesterová na akci ve Woosteru ve státě Ohio.

Akcie Walmartu vzrostly o 7,5% poté, co tento nízkonákladový maloobchodní prodejce vykázal lepší než očekávané zisky. Tržby on-line obchodu vzrostly a společnost v minulém čtvrtletí opět dokázala přilákat zákazníky s vyššími příjmy. Tak silný hospodářský výkon v době, kdy spotřebitelé i podniky stále pociťují inflaci je neobvyklý. Finanční ředitel Walmartu uvedl, že hrubé ziskové marže se zvýšily ve všech segmentech, tržby z online obchodu vzrostly podle divizí: Walmart US +22 %; International +19 %; Sam's Club +18 %. Celoroční výhled byl zvýšen, ale po tomto čtvrtletí se zdá být konzervativní. Ve čtvrtek se dařilo i prodejci CostCo, jejíž akcie se dotkly nových maxim. Společnost nedávno zveřejnila silné tržby z online obchodování za měsíc duben. Od začátku roku akcie vzrostly o 23 %.

Akcie giganta v oblasti elektronického obchodování Alibaba byly ve čtvrtek v popředí zájmu, když posílily o více než 7 % poté, co jeho maloobchodní konkurent - společnost JD.com zveřejnila lepší než očekávané čtvrtletní výsledky, načež její akcie vzrostly taktéž, ačkol iv menší míře. Akcie Alibaba byly na začátku týdne silně zasaženy poté, co společnost vykázala 86% pokles zisku za poslední čtvrtletí. 

Podle nové zprávy společnosti J.D. Power, která se zabývá výzkumem automobilového průmyslu, se zdá, že zájem amerických spotřebitelů o elektromobily klesá. Poprvé od roku 2021, kdy společnost J.D. Power zahájila studii EVC (Electric Vehicle Consideration Study), klesl zájem o nákup elektromobilů. Nejnovější vydání studie odhalilo, že 24 % respondentů tvrdí, že „velmi pravděpodobně“ uvažují o koupi elektromobilu, což je méně než před rokem, kdy to bylo 26 %. Kromě toho se podíl nakupujících, kteří tvrdí, že „celkově pravděpodobně“ uvažují o koupi elektromobilu, snížil na 58 % z 61 % v loňském roce. Podle průzkumu lze pokles nadšení pro elektromobily vysledovat v souvislosti s relativně nedostupným dobíjením. 


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Podle nové zprávy společnosti J.D. Power, která se zabývá výzkumem automobilového průmyslu, se zdá, že zájem amerických spotřebitelů o elektromobily klesá. Poprvé od roku 2021, kdy společnost J.D. Power zahájila studii EVC (Electric Vehicle Consideration Study), klesl zájem o nákup elektromobilů.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top