investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie v pondělí uzavřely na nižší úrovni

05.03.2024

Tržní události předchozího dne

Americké akcie v pondělí uzavřely na nižší úrovni a investoři se připravovali na týden, kdy by výpověď předsedy Fedu Jeroma Powella a měsíční zpráva o zaměstnanosti mohly otestovat zisky akcií. Index S&P 500 klesl těsně pod nulovou hranici. Průmyslový index Dow Jones klesl o 0,2 %. Nasdaq Composite klesl o 0,4 %, když pokles akcií společností Apple i Tesla zatížil technologický index.

Společnost Apple je pod tlakem antimonopolních úřadů na obou stranách Atlantiku. V době, kdy se technologický gigant připravuje na rozsáhlou žalobu ze strany ministerstva spravedlnosti v USA, dostal v pondělí od Evropské komise pokutu ve výši 2 miliard dolarů za údajné porušování zákonů o hospodářské soutěži v zámoří. Apple hodlá proti rozhodnutí antimonopolního úřadu Evropské unie bojovat. Podle médií se také snaží přesvědčit úředníky ministerstva spravedlnosti, aby žalobu nepodávali. Akcie společnosti Apple během obchodování klesly až o téměř 3 %. Pokutu společnost nese za to, že na trhu distribuce aplikací pro streamování hudby využívá své dominantní postavení na úkor svých konkurentů.

Akcie společnosti Nvidia se v pondělí dostaly na nová historická maxima díky pokračujícímu nadšení pro polovodiče a umělou inteligenci. Akcie posílily o více než 6 % a dotkly se vnitrodenního rekordu 877 USD za kus. Také akcie Advanced Micro Devices vzrostly o více než 4 % a dotkly se rekordní úrovně 211 USD. Mezitím akcie Super Micro Computer vyskočily až o 26 % a dosáhly nových maxim před vstupem tohoto výrobce serverů do indexu S&P 500. Akcie Super Micro Computer od začátku roku vzrostly o více než 290 % v souvislosti s pokračujícím šílenstvím kolem umělé inteligence. Akcie společnosti Tesla v pondělí klesly o zhruba 6 % v důsledku poklesu únorových dodávek vozidel výrobce elektromobilů z jeho šanghajské továrny a nedávných zpráv o eskalaci cenové války v Číně. Akcie Tesla od počátku roku klesly o 23 %. 

Bitcoin za pouhý týden posílil o více než 20 %. Od dosažení historického maxima z listopadu 2021 ve výši 68 789,63 USD dělí tuto kryptoměnu necelých několik procentních bodů. Spolu s tím také rostou neseriózní kryptoměny, kterým schází jakákoli míra kredibility. Je to jedna ze známek, že je na trhu příliš mnoho likvidity, podobně jako v roce 2021. Očekávám, že při středečním a čtvrtečním sezení Jeroma Powella v americkém kongresu se bude předseda Fedu snažit tyto excesy zmírnít jestřábí rétorikou. 


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Akcie společnosti Nvidia se v pondělí dostaly na nová historická maxima díky pokračujícímu nadšení pro polovodiče a umělou inteligenci. Akcie posílily o více než 6 % a dotkly se vnitrodenního rekordu 877 USD za kus.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top