investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek vyvíjely smíšeně

14.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Tesla musí Cybertruck uzpůsobit pro vstup na evropský trh

14.06.2024
EVautoevropatesla

Čínská odveta za cla by dopadla na Mercedes, BMW, VW, Porsche a Ferrari

14.06.2024
autoevropačína

Ranní zpravodaj: Fed udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %

13.06.2024
akcieekonomikateslausa

Ranní zpravodaj: Akcie opět končí obchodní týden v zelených číslech

20.05.2024

Tržní události předchozího dne

Akcie opět končí obchodní týden v zelených číslech a dosahují nových historických rekordů. Známky ochlazení inflace a ekonomiky přiměly trhy k většímu optimismu ohledně vyhlídky na snížení úrokových sazeb Fedu, přičemž všechny tři hlavní průměry dosáhly ve středu rekordních hodnot. Za celý týden vzrostl index Nasdaq Composite o více než 2 %, zatímco index S&P 500 vyskočil o více než 1,5 %. Průmyslový index Dow Jones vzrostl o více než 1 % a v pátek poprvé v historii uzavřel nad hranicí 40 000 bodů.

V nadcházejícím týdnu se očekává, že klíčovým katalyzátorem trhů budou vysoce očekávané hospodářské výsledky společnosti Nvidia. Investoři budou rovněž pozorně sledovat výsledky společností Target, Palo Alto Networks a Lowe's. V ekonomické oblasti se očekává klidnější týden, kdy budou zveřejněny aktuální údaje o aktivitě ve výrobním sektoru a v sektoru služeb a konečný údaj o spotřebitelském sentimentu za květen. Ve středu odpoledne se rovněž očekává zápis z květnového zasedání Fedu.

Dubnový index spotřebitelských cen ukázal, že jádrové ceny, z nichž se vylučují volatilnější náklady na potraviny a plyn, vzrostly za poslední rok o 3,6 % v USA, což je nejnižší meziroční nárůst za poslední tři roky. To přimělo investory, aby poprvé od začátku dubna ocenili dvě plná snížení úrokových sazeb v letošním roce. Tím se trh přiblížil projekcím Fedu, který předpokládá dvě nebo tři snížení úrokových sazeb v určitém období letošního roku. 

Pro investory nyní bude klíčovou otázkou, zda je tento býčí příběh udržitelný, nebo zda trh je příliš optimistický, jako tomu bylo na začátku roku 2024, kdy investoři na základě pozitivních ekonomických údajů ocenili téměř sedm snížení úrokových sazeb. První test přijde ve středu se zveřejněním zápisu z květnového zasedání FOMC, který poskytne hlubší pohled na diskusi mezi představiteli Fedu. Ačkoli Powell signalizoval, že laťka pro zvyšování sazeb je vysoko a že vyčkávání je nyní tou správnou reakcí, ostatní členové výboru se spíše obávali, zda současná měnová politika je skutečně efektivní v boji s inflací.

Lídr v oblasti umělé inteligence, společnost Nvidia, bude ve středu po závěrečném zvonění reportovat své výsledky, čímž se završí výsledky amerických technologických gigantů zq 1Q24. Očekávání jsou pro výrobce čipů opět nebývale vysoká. Analytici očekávají, že Nvidia v předchozím čtvrtletí zvýšila zisk o více než 400 %, zatímco tržby vzrostly o 242 %, podle konsensuálních údajů agentury Bloomberg. Pro druhé čtvrtletí analytici předpokládají růst zisku o více než 120 % a růst tržeb o téměř 100 %. Od května 2023, kdy společnost Nvidia svou zprávou o výsledcích hospodaření odstartovala humbuk kolem umělé inteligence, vzrostly její akcie v roce 2024 o více než 86 % a za poslední rok o více než 200 %. Vzhledem k tomu, jak akcie společnosti Nvidia ovlivnily ostatní potenciální hráče na poli umělé inteligence a celý širší trh, budou všechny oči upřeny na to, zda společnost dokáže opět dostát očekávání.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Pro investory nyní bude klíčovou otázkou, zda je tento býčí příběh udržitelný, nebo zda trh je příliš optimistický, jako tomu bylo na začátku roku 2024, kdy investoři na základě pozitivních ekonomických údajů ocenili téměř sedm snížení úrokových sazeb.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top