investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Muskův start-up xAI bude v Memphisu vyvíjet nový obří superpočítač

06.06.2024

Chce tím zvýšit svoji kapacitu pro vývoj chatbotů a dalších zařízení s AI...

Společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje otevřít nové centrum v Memphisu v americkém státě Tennessee, kde bude vyvíjet obří superpočítač. Start-up, který se věnuje umělé inteligenci (AI), tím chce zvýšit svoji kapacitu pro vývoj chatbotů a dalších zařízení s AI. Ve středu o tom informovala agentura Bloomberg.

Společnost na přípravě projektu spolupracuje s místními úřady od března. Má jít o "největší multimiliardovou investici v historii města Memphis," konstatoval předseda memphiské obchodní komory Ted Townsend.

"Neskutečně nás těší zájem ze strany Elona, jeho manažerů a celého týmu xAI," dodal Townsend. Podle Bloombergu navíc město jednalo o možnosti poskytnout start-upu xAI daňové úlevy a další pobídky. Jak přesně by případná podpora ze strany města měla vypadat, zatím není jasné. Mluvčí starosty Paul Young to na dotaz Bloombergu odmítl komentovat.

"Jsme město inovátorů, proto dává smysl, že lidé, co chtějí měnit svět, se v Memphisu cítí jako doma," sdělil Young.

Musk je mimo jiné šéfem podniku na výrobu elektromobilů Tesla a majitelem sociální sítě X. Jeho start-up xAI na konci května získal od investorů dalších šest miliard dolarů (zhruba 136 miliard Kč). Loni v prosinci představil chatbota Grok, kterého trénuje na textech zveřejňovaných na síti X.

Založení společnosti xAI Musk oznámil 12. července 2023. Součet číslic 12 + 7 + 23 je totiž 42, což odkazuje na odpověď na "otázku života, vesmíru a vůbec" z knihy Stopařův průvodce po Galaxii, řekl už dříve Musk.

Podnik má ambice konkurovat společnosti OpenAI, která vyvinula populární chatovací systém ChatGPT. Musk se v roce 2015 podílel na založení OpenAI, v roce 2018 však odstoupil z její správní rady.

Superpočítač je označení pro velmi výkonný počítač určený pro výpočetně náročné úkony. Výkon superpočítačů se měří v jednotce FLOPS (zkratka pro FLoating-point Operations Per Second, tedy počet operací v pohyblivé řádové čárce za sekundu). Podle aktuálního žebříčku Top500 zatím nejvýkonnější superpočítač Frontier vyvinula v roce 2022 společnost Hewlett Packard v národní laboratoři v Oak Ridge v americkém státě Tennessee.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top