investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Fed udržel sazby na stabilní úrovni v rozmezí 5,25-5,50 %

13.06.2024
akcieekonomikateslausa

Snížením byrokracie o čtvrtinu by firmy ročně ušetřily 18 miliard korun

13.06.2024
ekonomikaobchodpodnikáníčesko

Google bude s pomocí AI testovat funkci pro zjištění krádeže telefonu

12.06.2024
AIgoogletechnologie

Ranní zpravodaj: Akcie Tesly v úterý klesly až o 3 %

12.06.2024
akcieappleburzainflacetesla

Microsoft čelí v EU vyšetřování kvůli spojování Teams a Office

17.07.2023

Bude to první oficiální vyšetřování Microsoftu v EU za posledních 15 let...

Evropská unie plánuje příští týden zahájit vyšetřování americké technologické společnosti Microsoft kvůli stížnosti, že firma neprávem spojuje svoji videokonferenční aplikaci Teams s oblíbeným softwarem Office. Bude to první oficiální vyšetřování Microsoftu kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel v EU za posledních 15 let, uvedl dnes britský list Financial Times (FT), který se odvolává na informované zdroje.

Tlak ze strany Evropské komise (EK), která funguje jako antimonopolní úřad EU, přichází poté, co se ústupky Microsoftu ukázaly být nedostatečné. Měly přitom zmírnit obavy z narušení hospodářské soutěže. Jakmile vyšetřování začne, mohlo by případné obvinění přijít na podzim, dodaly dva zdroje.

Rozhodnutí EU zahájit vyšetřování naznačuje odhodlání Bruselu zasáhnout proti praktikám velkých technologických firem, které by mohly omezit konkurenci. Vyšetřování kvůli chování, které potlačuje konkurenci, čelí také americké firmy Apple, Google a Meta Platforms.

FT v dubnu uvedl, že Microsoft přestane nutit zákazníky k automatické instalaci aplikace Teams ve svých zařízeních. Rozhodnutí přišlo poté, co si konkurenční firma Slack v roce 2020 stěžovala, že praxe slučování dvou služeb porušuje zákony EU.

Jednání mezi EK a Microsoftem se však zastavila kvůli neshodám ohledně toho, zda by ústupek měl mít širší geografický dopad, nebo fungovat jen v rámci EU, dodaly zdroje. Otázkou také zůstává cena za Teams, která by měla zajistit poctivou konkurenci.

Microsoft se podle zdrojů snaží oficiálnímu vyšetřování ještě vyhnout. Je však podle nich nepravděpodobné, že se mu to podaří.

Microsoft v reakci uvedl, že pokračuje ve spolupráci s komisí a že je otevřený pragmatickému řešení, které vyřeší obavy komise a zároveň bude v zájmu zákazníků. Komise uvedla, že nemá žádný konkrétní komentář a že vyhodnocuje stížnost.

Případné vyšetřování bude první vyšetřování Microsoftu v EU kvůli chování narušujícímu hospodářskou soutěž od roku 2008. Tehdy Brusel firmu obvinil, že zneužívá svého dominantního postavení na trhu, když nutí uživatele stáhnout si prohlížeč Internet Explorer, který byl dodáván spolu s operačním systémem Windows. Microsoft se s EK dohodl, že umožní uživatelům vybrat si prohlížeč. V roce 2013 však dostal pokutu 561 milionů eur (13,3 miliardy Kč), protože svůj závazek nesplnil.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top