investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Tesla uvedla elektrický pick-up Cybertruck

01.12.2023
EVautotechnologietesla

ECB klade na Société Générale kvůli riziku přísnější požadavky

01.12.2023
bankaevroparegulace

Ranní zpravodaj: Americké akcie byly ve středu smíšené

30.11.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

Vista Outdoor odmítl nabídku na spojení s českou Colt CZ

30.11.2023
CZGakviziceinvestice

JP Morgan a Wells Fargo meziročně zvýšily zisk

13.10.2023

Těžila z vyšších úrokových sazeb, které zvedly její příjmy z úvěrů...

Americká investiční banka JP Morgan Chase & Co. ve třetím čtvrtletí zvýšila zisk na 13,15 miliardy dolarů (308 miliard Kč) z 9,74 miliardy ve stejném období loni. Těžila z vyšších úrokových sazeb, které zvedly její příjmy z úvěrů. Banka to uvedla ve svém dnešním sdělení. Vyšší zisk vykázala za třetí kvartál i konkurenční banka Wells Fargo.

Zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fed) posílilo čisté úrokové výnosy bank, tedy rozdíl mezi tím, co banky vydělají na úvěrech a co vyplácejí za vklady. JPMorgan Chase & Co. vykázala další rekordní čtvrtletí čistých úrokových výnosů a zvýšila svou prognózu pro letošní rok.

Čisté úrokové výnosy, které jsou hlavním zdrojem příjmů JP Morgan, dosáhly za tři měsíce do 30. září 22,9 miliardy USD, což je nad očekáváním analytiků. Největší americká banka uvedla, že v letošním roce očekává, že z tohoto zdroje příjmů získá 88,5 miliardy USD.

Zisk JP Morgan podpořila také květnová akvizice banky First Republic Bank, která do její rozvahy přidala úvěry v hodnotě zhruba 173 miliard dolarů.

"Uvědomujeme si, že tyto výsledky těží z nadměrného zisku z čistých úrokových výnosů i z nižších než běžných úvěrových nákladů, které se časem normalizují," uvedl v prohlášení generální ředitel Jamie Dimon. Varoval však, že války na Ukrajině a na Blízkém východě mohou mít dalekosáhlé důsledky. "Toto je možná nejnebezpečnější období, jaké svět zažil za poslední desetiletí," řekl Dimon.

Konkurenční banka Wells Fargo ve třetím kvartálu zvýšila čistý zisk meziročně na 5,77 miliardy dolarů z 3,59 miliardy. Úrokové výnosy, které stouply o osm procent na 13,1 miliardy dolarů, také překonaly odhady analytiků. Banka se sídlem v San Francisku opět zvýšila celoroční výhled, protože nadále těží z vyšších úrokových sazeb.

"Ačkoli ekonomika je i nadále odolná, pozorujeme dopady zpomalující se ekonomiky, kdy se snižují zůstatky úvěrů a mírně se zhoršuje situace v oblasti úvěrů," uvedl v prohlášení generální ředitel Charlie Scharf.

Výsledky amerických bank poskytují první pohled na to, jak se americkým spotřebitelům a podnikům daří v prostředí vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb. Dnes ještě oznámí hospodářské výsledky za třetí kvartál banka Citigroup. Příští týden budou následovat Bank of America, Goldman Sachs a Morgan Stanley.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top