investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

28.03.2023
microsoftpodnikáníregulace

Společnost Alibaba se plánuje rozdělit na šest samostatných divizí

28.03.2023
akciealibababurzačína

Banky zpřísní úvěrové podmínky a urychlí tak příchod recese

27.03.2023
bankaekonomikausa

Banka First Citizens převezme vklady a úvěry zkrachovalé SVB

27.03.2023
akvizicebankainvesticeusa

Investoři žalují Volkswagen

20.10.2022

Podnik se totiž na výroční valné hromadě akcionářů odmítl bavit o tom, zda by jeho lobbistické aktivity mohly ohrozit jejich investice...

Šest institucionálních investorů tento týden podalo žalobu na německý automobilový koncern Volkswagen. Podnik se totiž na výroční valné hromadě akcionářů odmítl bavit o tom, zda by jeho lobbistické aktivity mohly ohrozit jejich investice. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Žalobu podaly švédské penzijní fondy AP7, AP2, AP3 a AP4, dánský penzijní fond AkademikerPension a britský penzijní fond Church of England Pensions Board. Fondy tvrdí, že lobbistické aktivity Volkswagenu uskutečňované prostřednictvím členství v automobilových a podnikatelských sdruženích jsou v rozporu s veřejnými prohlášeními podniku o důležitosti ekologické transformace.

Podle fondů by tento postup mohl koncernu způsobit provozní újmu a uškodit jeho pověsti, což by zasáhlo také jejich investice. Fondy vlastní zhruba desetinu procenta akcií Volkswagenu.

Německá automobilka zveřejňuje údaje o svém členství v obchodních sdruženích, podle investorů by však měla také sdělovat, zda jsou cíle těchto sdružení v souladu s plány koncernu v oblasti snižování emisí.

Žaloba bude podle Reuters testem toho, zda mají podniky v rámci německých zákonů právo odmítnout zařadit určitý bod na pořad jednání výroční valné hromady. Volkswagen odmítnutí zdůvodnil tím, že daná záležitost přesahuje kompetence výroční valné hromady.

"Je znepokojivé, že nám bylo upřeno právo akcionářů podílet se na agendě výroční valné hromady. V důsledku toho jsme pocítili potřebu obrátit se na soud, aby tuto šedou oblast korporátního práva v Německu vyjasnil," uvedla Emma Henningsonová z fondu AP7.

Automobilka dnes uvedla, že záležitost nebylo možné na výroční valné hromadě řešit, protože by to zasahovalo do řídících pravomocí představenstva. "Sdílíme názor, že aspekty, které jsou významné pro ochranu klimatu, si při poskytování informací zaslouží ještě vyšší prioritu, a v současnosti zvažujeme různé přístupy," dodala.

Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě. Jeho součástí je rovněž česká automobilka Škoda Auto.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top