Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění a nepřijít o statisíce

Léčba zlomeniny za desítky tisíc, operace slepého střeva za čtvrt milionu nebo půlmilionový převoz do Česka. Takové částky mohou v zahraničí zaskočit každého, kdo nemá správné cestovní pojištění. Jak si ho vybrat, aby vás případné komplikace nezruinovaly?

Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění a nepřijít o statisíce
 Redakce
Redakce

Představa dovolené zakončené astronomickým účtem za lékařské ošetření není nijak přitažená za vlasy. Základní ošetření zlomené ruky v zahraničí může vyjít na víc než 50 tisíc korun, operace slepého střeva na čtvrt milionu a převoz zpět do České republiky se může vyšplhat i přes půl milionu korun. Přitom stačí málo – kvalitní cestovní pojištění.

Řada lidí však při cestách do zahraničí stále spoléhá pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění, tedy známou modrou kartičku od zdravotní pojišťovny. Ta sice v zemích Evropské unie a několika dalších evropských státech zajišťuje přístup ke zdravotní péči, ale za podmínek dané země. To znamená například vysokou spoluúčast nebo nutnost platit v hotovosti.

Reklama

Navíc tento průkaz má své limity. „Evropský průkaz zdravotního pojištění navíc neobsahuje repatriaci, pojištění odpovědnosti nebo storna cesty,“ upozorňuje Miroslav Čejka, pojišťovací specialista portálu Banky.cz.

Kdo se chce na cestách skutečně cítit v bezpečí, měl by sáhnout po cestovním pojištění. To kromě léčebných výloh kryje i náklady na hospitalizaci, zásah horské služby, převoz do nemocnice nebo návrat domů. Součástí bývají i asistenční služby, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, zavazadel, storna zájezdu nebo zpoždění letu.

Reklama

Například pojištění odpovědnosti pokrývá situace, kdy způsobíte škodu někomu jinému – třeba zraníte lyžaře nebo poškodíte vybavení hotelu. Tyto škody se mohou snadno vyšplhat na miliony korun a bez pojištění mohou znamenat vážné finanční problémy.

Nezapomínejte ani na technickou asistenci, pokud cestujete autem. Pokud nemáte dostatečně široké havarijní pojištění, zajistí vám cestovní pojištění odtah, opravu nebo náhradní dopravu. Vyplatí se také připojistit zavazadla, zejména při cestách letadlem nebo do destinací s vyšší kriminalitou.

Výběr správného pojištění se odvíjí také od cílové destinace. Pojišťovny obvykle nabízejí čtyři varianty podle území: pro Českou republiku, Evropu, svět bez USA a celý svět včetně USA. Pokud cestujete často, může se vyplatit dlouhodobé pojištění na rok, které je v přepočtu na den levnější a kryje opakované cesty. Alternativou je roční pojištění na jednu cestu, které se hodí pro dlouhodobé pobyty.

Cena cestovního pojištění začíná už kolem 100 korun za týdenní dovolenou v Evropě, tedy zhruba 20 korun denně. Pokud ale zvolíte vyšší limity krytí, cena může být i několikanásobně vyšší.

„Důležité jsou zejména léčebné výlohy a odpovědnost za újmu třetím osobám. Tyto situace se mohou velmi prodražit. Běžně tyto škody sahají do statisíců až milionů korun. U léčebných výloh pojištěných na 10 milionů korun nebo na 100 a více milionů je přitom rozdíl v ceně pojištění zhruba 150 až 200 korun za týdenní dovolenou,“ podotýká Miroslav Čejka z Banky.cz.

Pozor si dejte i na výluky z pojištění. Rizikové sporty, alkohol nebo specifické aktivity může pojišťovna zcela vyloučit. Vždy proto důkladně čtěte podmínky.

Neudělejte také chybu, že spoléháte na pojištění k platební kartě. „A pokud spoléháte na pojištění k platební kartě, ověřte si, jestli opravdu platí. Může se stát, že to není pravda. A když to zjistíte až po úrazu na horách, bude pozdě,“ varuje Miroslav Čejka.

Cestovní pojištění tak může zachránit nejen peněženku, ale i celou dovolenou. Proto se jeho výběr nevyplácí podcenit.

Redakce
 Redakce

Redakce serveru Investice.cz je tvořena týmem odborníků na ekonomická témata, kteří mají dlouholeté zkušenosti v oboru a hluboké znalosti finančních trhů, investic a ekonomiky. Každý z autorů přispívajících na portál je profesionál s bohatou praxí, který kromě odbornosti v daném oboru často disponuje i širokými publikačními a žurnalistickými zkušenostmi. Interní tým redakce doplňují externí přispěvatelé, kteří přinášejí do obsahu portálu své unikátní perspektivy a aktuální pohledy na různá ekonomická témata. Cílem redakce je poskytovat čtenářům relevantní, odborný a aktuální obsah, který jim pomůže lépe se orientovat ve světě financí, sledovat nejnovější trendy a rozumět komplexním ekonomickým otázkám.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama