IT firmy šetří miliony díky bateriovým úložištím. Stabilita provozu a úspory jdou ruku v ruce

Česká datová centra a IT společnosti hledají cesty, jak snížit náklady na energie a zároveň zajistit bezpečný a nepřetržitý provoz. Řešením jsou moderní bateriová úložiště, která nejenže překlenou výpadky elektřiny, ale díky chytrému řízení spotřeby pomáhají výrazně šetřit.

IT firmy šetří miliony díky bateriovým úložištím. Stabilita provozu a úspory jdou ruku v ruce
 Redakce
Redakce

České IT firmy a provozovatelé datových center čelí podobným výzvám jako tradiční průmyslové podniky. Rostoucí ceny energií, nestabilita distribuční sítě a tlak na udržitelnost nutí hledat chytrá technologická řešení. Pro IT sektor, který je zcela závislý na nepřetržitém a stabilním přísunu elektřiny, jsou výpadky či kolísání v síti zásadním rizikem. Jedním z efektivních způsobů, jak těmto problémům předcházet, jsou bateriová úložiště.

„Datová centra typicky pracují v režimu 24/7 a mají vysokou, předvídatelnou spotřebu energie. Odchylka může narušit provoz systémů, ztratit data nebo poškodit hardware. Právě v tomto prostředí se bateriové úložiště uplatní jako okamžitý záložní zdroj, který překlene výpadky a zároveň chrání infrastrukturu před přepětím. Na rozdíl od klasických UPS systémů navíc umožňuje širší řízení spotřeby a aktivní energetický management, například v podobě tzv. peak shavingu – pokrývání špičkových odběrů z akumulované energie, čímž dochází k významné redukci nákladů za distribuci a rezervovaný příkon,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

Reklama

Další výhodou bateriových úložišť je možnost časové optimalizace odběru elektřiny. Energie se může akumulovat v době, kdy jsou tarify výhodnější, a naopak se spotřebovává během energetických špiček, kdy je elektřina nejdražší. To přináší významné úspory zejména firmám, které provozují vlastní servery, chlazení nebo jiné náročné technologie.

„V kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou pak bateriové úložiště eliminuje nesoulad mezi výrobou a spotřebou – například víkendovou produkci ze solárních panelů lze uložit a využít během pracovního týdne. Výsledkem je vyšší energetická soběstačnost a lepší návratnost investice do obnovitelných zdrojů,“ doplňuje Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz.

Reklama

Bateriové úložiště navíc zvyšuje atraktivitu firmy i z pohledu ESG strategie. Požadavky na snižování uhlíkové stopy a zvyšování energetické efektivity dnes kladou nejen investoři, ale i samotní zákazníci. Instalace moderních akumulačních systémů tak firmě pomáhá nejen ušetřit, ale i zlepšit její image a konkurenční postavení. Dotační programy jako Modernizační fond přitom snižují počáteční náklady a urychlují návratnost investice.

„Typické středně velké datové centrum v Česku spotřebuje ročně 500–1 500 MWh elektřiny, což odpovídá roční spotřebě 200–600 domácností. Náklady na energii se tak běžně pohybují v rozmezí 2,5 až 7 milionů Kč ročně, v závislosti na tarifech a smlouvách. Pokud má firma na střeše objektu vlastní fotovoltaiku s výkonem například 300 kWp, může ročně vyrobit cca 300 MWh elektřiny, což představuje pokrytí až 20–60 % spotřeby podle typu provozu. V kombinaci s bateriovým úložištěm o kapacitě 500 kWh lze tuto energii lépe využít i mimo dobu slunečního svitu – tedy v noci nebo ve špičkách, kdy je elektřina nejdražší,“ popisuje konkrétní příklad Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

V ideálním případě tak mohou IT firmy ušetřit až polovinu svých ročních nákladů na energie, což představuje částku v řádu milionů korun. Návratnost investice se díky tomu pohybuje kolem pěti až osmi let, přičemž dotační podpora může tuto dobu zkrátit o další dva roky. Pro IT firmy, které chtějí růst, zajistit si energetickou bezpečnost a zároveň ušetřit, představují bateriová úložiště nejen technologickou, ale i strategickou výhodu.

Redakce
 Redakce

Redakce serveru Investice.cz je tvořena týmem odborníků na ekonomická témata, kteří mají dlouholeté zkušenosti v oboru a hluboké znalosti finančních trhů, investic a ekonomiky. Každý z autorů přispívajících na portál je profesionál s bohatou praxí, který kromě odbornosti v daném oboru často disponuje i širokými publikačními a žurnalistickými zkušenostmi. Interní tým redakce doplňují externí přispěvatelé, kteří přinášejí do obsahu portálu své unikátní perspektivy a aktuální pohledy na různá ekonomická témata. Cílem redakce je poskytovat čtenářům relevantní, odborný a aktuální obsah, který jim pomůže lépe se orientovat ve světě financí, sledovat nejnovější trendy a rozumět komplexním ekonomickým otázkám.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama